Вчені розробили бетон, покритий шаром двоокису титану, який вступає в реакцію з окисами азоту. Останні є результатом високотемпературного горіння палива, в даному випадку - у бензинових двигунах автомобілів. Окиси азоту викликають деякі проблеми зі здоров'ям, наприклад, ускладнене дихання, а також проблеми пов'язані з утворенням смогу і порушенням озонового шару.
Фотокаталітичний матеріал в новому бетоні використовує сонячне світло для перетворення окисів азоту на нешкідливі нітрати, які легко змиваються водою з дорожнього полотна. Двоокис титану, який зазвичай можна зустріти в складі фарб, є самоочисним хімікатом, розкладаючим бруд і водорості, за допомогою чого поверхня дороги завжди буде чистою, одночасно з цим буде очищатися і повітря.
Після успішних лабораторних тестів творці перейшли до дій, покривши фотокаталітичним матеріалом ділянку дороги в голландському місті Хенгело (Hengelo). Одночасно з цим аналогічну за площею поверхню покрили звичайним бетоном, після чого узяли зразки повітря з обох ділянок - результат довів ефективність нової технології.
Що цікаво, двоокис титану можна додавати не тільки в бетон, але й в асфальт - на випадок, якщо перший не задовольняє завданням дорожнього проекту. Вартість "очищаючого бетону", зрозуміло, вище традиційного, проте вже є компанії, що випускають новинку - наприклад, Struyk Verwo Infra.
Аналогічні дослідження ведуться китайськими вченими, тільки останні застосовують нанополімерні структури. Який з підходів виявиться ефективніше за частиною очищення повітря і, що важливо, вартості виробництва, належить дізнатися в недалекому майбутньому.
Add to bookmarks | Підписатись | Версія для друку |