Балкон або лоджія – невелика, але досить функціональна частина будь-якого помешкання – квартири або будинку. Вона забезпечує унікальну можливість одночасногго перебування як у приміщенні, так і надворі. Досить часто балкони і лоджії перетворюють на невелике рекреаційне приміщення або створюють там додаткові місця зберігання. При облаштуванні цієї частини, як правило, виникає необхідність у гідроізоляції.
Гідроізоляція даху, підлоги і стелі відкритого балкона
Враховуючи особливості експлуатації, захисту від опадів і підвищеної вологості потребують усі поверхні балкона, однак особливу увагу треба приділити гідроізоляції підлоги та нижньої частини стін та огороджувальних конструкцій. Найскладніше робити гідроізоляцію відкритого балкона власноруч. Лоджія, а тим паче засклена, меншою мірою схильна до дії опадів і вогкості.
Захист від води і вогкості – комплексний захід, що складається із кількох етапів. Починати треба з вибору оздоблювальних матеріалів та типу конструкції. Бажано, щоб матеріали, застосовувані для обробки, мали високу ступінь водо- та вологостійкості. За умови використання дерева або ламінату варто подбати про покрівлю та її гідроізоляцію. Найчастіше для цього використовують рулонні матеріали типу гідросклоізолу, руберойду або філізолу. Однак для захисту ділянок зі складною конфігурацією використовують обмащувальну технологію.
Дуже часто балкон розташовують під бетонним перекриттям, що є основою іншого балкона. Добре, коли сусіди зверху облаштували його. Але якщо це не зроблено, то потрібно робити гідроізоляцію стелі балкона вашої квартири. І тут не потрібно облаштовувати суцільний ізоляційний шар. Достатньо надійно заізолювати місця стиків плит, а для цього найкраще підійде обмащувальна або фарбувальна гідроізоляція.
Подбати треба і про гідроізоляцію підлоги на балконі відкритого типу. Адже саме на підлогу потрапляє найбільше опадів. Залежно від підлогового покриття вибирають тип гідроізоляції. Найчастіше для захисту підлоги застосовують рулонні матеріали. Нерідко їх комбінують з обмащувальними і фарбувальними, зокрема, для обробки місць стиків різних поверхонь. Так само необхідно забезпечити надійну гідроізоляцію нижньої частині стін на висоту приблизно 15-20 см.
Гідроізоляція лоджії зсередини у дерев’яному і панельному будинку
Технологія гідроізоляції балконів і лоджій, особливо засклених має невеликі відмінності, пов’язані з відсутністю великої кількості опадів. Основний акцент роблять на захисті від підвищеної вологості. Однак і тут рекомендують виконати повний комплекс захисних заходів, які допоможуть уникнути неприємностей, коли скління виявиться відкритим під час дощу.
Гідроізоляція балкона у дерев’яному будинку і у панельній багатоповерхівці має деякі особливості. Суттєвої уваги потребує дерев’яний приватний будинок. Окрім звичайних заходів з гідроізоляції, необхідно обробити елементи конструкції антисептиком і по можливості облаштувати хорошу природну вентиляцію, аналогічно тому, як це роблять для захисту від вогкості підпідлогового простору дерев’яних будинків.
Деякі нюанси виникають і при облаштуванні балконів і лоджій над алькежем, еркером, ґанком та іншими архітектурними елементами. Зокрема, гідроізоляція балкона над еркером потребує особливо ретельного захисту поверхні від атмосферних опадів, бо протікання неминуче призведуть до необхідності ремонту внутрішнього приміщення. Додатковим заходом захисту є облаштування покрівлі і встановлення бічного або повного засклення, що, фактично, перетворює балкон над еркером у повноцінну лоджію.
Людмила ДЕМЧУК