Закрити

  Авторизация

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію



Партнеры
Опитування
Опитування

Полезен ли для Вас портал БудЭксперт?

Программа БудЭксперт
Программа БудЭксперт
БудЭксперт от 23.11.2013
Кредит на приобретение недвижимости на вторичном рынке, металлопластиковые окна и входные двери
БудЭксперт от 09.11.2013
Покупка жилья во Львове, кредит на энергосбережение, теплый пленочный пол
БудЭксперт от 26.10.2013
Программа ипотечного кредитования жилья, солнечные коллекторы
БудЭксперт от 12.10.2013
Кредит под залог имущества, утепление жилья экологически чистой фитоплитой из камыша
БудЭксперт от 28.09.2013
Ограничение наличных расчетов, теплоизоляция крыши минеральной ватой
БудЭксперт от 21.09.2013
Теплое жилье на рынке недвижимости, конденсационный газовый и твердотопливный котлы
Крыша - Кровельные материалы
Укладка металлочерепицы, утепление
Крыша - деревянная конструкция
Обработка древесины, кровельный пирог
Кирпич как строительный материал
Производство, технические характеристики
Рынок каминов
Топливо для каминов, обслуживание, дизайн
Металлопластиковые окна
Производство, выбор, эксплуатация
Брусчатка
Производство, укладка, дизайн
Солнечные коллекторы
Принцип действия, монтаж, обслуживание
Как установить бассейн собственноручно и только за час?
Установка и уход
Двери - визитная карточка помещения
Установка и уход
Утепление дома пенопластом
Эксплуатация и уход
Утепление зданий
Утеплительные материалы, технологии, виды утеплителей
Канализация частного дома
Описание, требования, монтаж
Автоматические гаражные ворота
Типы, конструкция, автоматика ворот
Электроинструменты
Дрели, лобзики, болгарки, перфораторы, шуруповерты
Кафельная плитка
Проверка качества, укладка, уход
Умный дом
Проектирование системы, управление, безопасность
Фильтры для воды
Виды фильтрации, разновидности, производители и цена
Водоотведение и хранение воды
Трубы, баки для воды
Мансардные окна
Конструкция, аксессуары, пользование
Натяжные потолки
Виды, монтаж, отделка, стоимость и уход
Выбор душевой кабины
Тип кабины, установка, уход
Выбор камина
Топки, облицовки, аксессуары, обслуживание
Последние новости
Последние новости
10-й Європейський тиждень сталої енергії 2019 у Миколаєві
05.06.2019р.

1 червня 2019 року у м. Миколаєві Представництво...

Нова розробка від TYTAN PROFESSIONAL - професійна монтажна піна ULTRA FAST 70 зі швидким застиганням
04.06.2019р.

Висока продуктивність, швидке використання (обрізка...

UKRCEMFOR 2019: нові технології, світовий досвід та сучасні рішення в цементній галузі
04.06.2019р.

В Києві відбулася VIІІ Міжнародна конференція «UKRCEMFOR...

339
31.05.2022р. |
Інвестиції під час війни: як змінилися та у що вкладатися


Війна – це колосальний стрес-тест абсолютно для всіх. Для Збройних сил України, які вже три місяці доводять свою спроможність зупинити ворога. Для людей та їхньої здатності адаптуватися до нової реальності. Для економіки й швидкості, з якою вона готова перейти на воєнні рейки.

Але війна – це й справжня перевірка на надійність усіх систем. Війна змусила переоцінити ставлення до інвестування. Які інструменти підтвердили свою надійність, які виявилися недооціненими, а які взагалі не спрацювали. Та чому диверсифікація завжди на часі!

Нерухомість, що стала заручником бойових дій

Ще два-три місяці тому одним із найпопулярніших вкладень грошей була нерухомість. Серед інструментів для заощаджень вона конкурувала лише з депозитами. Ринок ріс і виглядав привабливо для тих, хто хотів аби його гроші працювали.

ак було до війни. Зазвичай люди вкладали гроші в нерухомість (квартири) в рідному місті. Гадаю зараз ті, хто масово скуповував квартири в столиці, напевне жалкують, що не вклалися в нерухомість в Івано-Франківську чи Львові. Адже на заході України квадратні метри тільки дорожчають на відміну від Києва та міст півдня і сходу. От приклад гарна квартира в 70 м2 на Київських березняках коштувала близько 100 тис. дол. Зараз вже 90 тис., водночас ціни на Львівські квартири подорожчали мінімум на третину. Диверсифікація, яку так люблять інвестори, була б не зайва.

Банківська стабільність

Куди ж тоді, як не в нерухомість? Наприклад, депозити. Банківська система з початку війни показала себе якнайкраще. Реформа 2014-2016 років, грамотна робота НБУ дозволили банкам пройти початок війни майже без стресів.

Для заощаджень це означає, що ризики втрати своїх депозитів через банкрутство банку зараз невисокі. Тому головне питання в дохідності депозитів. По валютних вкладах останні роки була дуже низька дохідність, водночас вони захищені під девальвації гривні, яка вже відбувається. Також їх легше використовувати за кордоном, для тих хто виїхав з країни, бо на них не існує обмежень. Гривневі депозити були значно дохідніші, разом з тим, обміняти їх зараз на валюту складно.

Тому теж актуальний принцип “розкладати яйця у різні кошики». Немає сенсу всі заощадження тримати в одному місці, бо є ризик втратити все й одразу. Для дохідності тримати частину грошей на депозитах в гривні, для надійності – частину в валюті. Водночас гривневі депозити зараз приносять відверто мало, в найбільших і найпопулярніших банках дають десь 6% річних. До війни давали близько 10%. Зберігати гроші найкраще у найбільших українських банках – вони спокійно проходять вже другу кризу.


Заробляти, підтримуючи державу

От що залишається недооціненим – це облігації: внутрішні та валютні. Їх легко купити і продати і по обох держава справно платить відсотки. Головний ризик для власників облігацій – можлива реструктуризація. Це не означає, що держава не заплатить. Просто вона може зробити це трохи пізніше.

Цікаво, що навіть у такий непростий час Україна не шукає можливості провести реструктуризацію боргів. Сума не настільки велика, а показати, що навіть в таких умовах ти можеш виконувати свої зобов’язання, дуже важливо. Реструктуризація боргів станеться пізніше, після перемоги, коли буде зрозуміло весь масштаб збитків, завданих росією, а ще розмір та джерела наповнення фонду відбудови України. Це буде комплексне рішення.

Також є можливість купувати військові облігації. Це фактично два в одному: допомога армії, оскільки залучені кошти йдуть саме на потреби ЗСУ та дохідність майже у два рази вища за гривневі депозити – 11%, до того ж їх купівлю значно спростили. Вже в кількох інвестиційних компаніях їх можна легко купити навіть через додаток.

Волатильно-корисна крипта та надійна земля

Криптовалюти під час війни показали, що вони не залежать ні від обмежень НБУ, ні від можливих криз в банках. Ви можете легко жертвувати зароблені біткойни чи етеріуми волонтерам, виводити їх за кордон, обмінювати там на валюту. Хоч за це доводиться платити високою волатильністю. Всі ж пам’ятають стрибки біткойна в 2021 році? З майже $60 тисяч впасти до $35 тисяч, знову подорожчати до $61 тисячі і обвалитися до $38 тисяч. Тому в кризовій ситуації біткоїн не виглядає як зручний інструмент зберігання цінності. Проте сама технологія крипта допомагає зберегти право розпоряджатись своїми грошима, тому варто поглянути на більш стабільні криптовалюти для довгострокових інвестицій.

Ще одна інвестиція – це земля. Ми це бачимо по аукціонах в Прозорро.Продажі, що навіть під час війни, попит на неї не зникає. Здається, цей вид активу краще за інші проходить випробування кризою. Але природно, що гектари зараз дешевші в областях, які межують з росією або там, де точаться бойові дії. Наприклад, в Оріхівській громаді вартість оренди одного гектара – 900 гривень в рік. У західних регіонах земля дорожча – в Золочівському районі Львівської області за оренду одного гектара в рік доведеться заплатити близько 40 тисяч гривень.Тому, якщо будете заощаджувати в землі, то варто теж купувати гектари в різних областях.

За свою пенсію тепер відповідальні лише ми

Скільки грошей можна інвестувати? Війна показала, що критично важливо мати на руках місячний запас готівки. А на рахунках має бути стільки коштів, щоб покрити 2-3 місяці ваших витрат. Решту можна інвестувати.

З початком війни стало зрозуміло: найкритичніше завдання української держави – це не забезпечення суспільного добробуту, а захист від вбивць росіян. Бо заощадити собі на пенсію і прогодувати своїх і чужих бабусь і дідусів зможемо і ми, і український бізнес самостійно. А от захиститись від ворога можуть лише наші легендарні ЗСУ. Варто очікувати, що і використання бюджету буде менше скеровуватись на пенсійне забезпечення, а більше на безпекове. Тому всім доведеться значно підвищувати рівень своїх заощаджень. Зараз всі ресурси потрібно направляти на перемогу, але через рік-два українська економіка нормалізується і ви маєте бути готові, щомісяця відкладати в кілька разів більше грошей, ніж до війни.

 Олексій Соболєв , директор ДП “Прозорро.Продажі“, президент спільноти фінансових аналітиків CFA Society Ukraine

 

 

Теги и ключевые фразы

Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Добавить в закладки Підписатись Версия для печати




Інші статті
18.08.2020р.

В условиях постоянного роста цен на коммунальные услуги вопросы экономии стоят остро. Расскажем, что можно сделать для сокращения затрат на отопление в зимнее время года.

29.09.2022р.

Чи потрібно робити проект по опаленню перед будівництвом?

Для створення комфортних мікрокліматичних умов в холодний період року, необхідно, передбачати систему опалення в будь-якому будинку. Перед початком будівництва виникає питання опалення будинку та вибору системи опалення. Для комфортного функціонування будинку необхідно виконати проект системи опалення.

05.11.2020р.

Оновлюємо вигляд батарей

Є «народна прикмета»: пожовкле листя вкрило алеї – пора оновлювати батареї. І справді – кращої нагоди може вже й не бути. Якщо на радіаторі хоча б трохи десь проступила іржа, відлущилася фарба, потріскалося чи пожовтіло покриття – не баріться й перефарбуйте його негайно.

04.05.2020р.

Экономное и комфортное отопление: как выбрать

Сегодня частный дом можно обогреть различными способами. Среди них наиболее выделяются с применением твердотопливных котлов и тепловых насосов. В данном обзоре мы попробуем подробнее рассмотреть какой из данных вариантов отопления частного дома является более эффективным. Какой из двух возможных вариантов окажется экономичнее? Если вы еще не решили, какой из них предпочесть, давайте сравним их особенности. Чтобы сделать правильный выбор, необходимо учесть достоинства и недостатки каждого из вариантов. Для принятия правильного решения необходимо учесть цену покупки, эксплуатационные расходы, удобство эксплуатации и многие другие факторы.

Більше статей за тегами
При использовании материалов ссылка на www.budexpert.ua (для интернет ресурсов с гиперссылкой) обязательна.