Закрити

  Авторизация

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію



Партнеры
Опитування
Опитування

Полезен ли для Вас портал БудЭксперт?

Программа БудЭксперт
Программа БудЭксперт
БудЭксперт от 23.11.2013
Кредит на приобретение недвижимости на вторичном рынке, металлопластиковые окна и входные двери
БудЭксперт от 09.11.2013
Покупка жилья во Львове, кредит на энергосбережение, теплый пленочный пол
БудЭксперт от 26.10.2013
Программа ипотечного кредитования жилья, солнечные коллекторы
БудЭксперт от 12.10.2013
Кредит под залог имущества, утепление жилья экологически чистой фитоплитой из камыша
БудЭксперт от 28.09.2013
Ограничение наличных расчетов, теплоизоляция крыши минеральной ватой
БудЭксперт от 21.09.2013
Теплое жилье на рынке недвижимости, конденсационный газовый и твердотопливный котлы
Крыша - Кровельные материалы
Укладка металлочерепицы, утепление
Крыша - деревянная конструкция
Обработка древесины, кровельный пирог
Кирпич как строительный материал
Производство, технические характеристики
Рынок каминов
Топливо для каминов, обслуживание, дизайн
Металлопластиковые окна
Производство, выбор, эксплуатация
Брусчатка
Производство, укладка, дизайн
Солнечные коллекторы
Принцип действия, монтаж, обслуживание
Как установить бассейн собственноручно и только за час?
Установка и уход
Двери - визитная карточка помещения
Установка и уход
Утепление дома пенопластом
Эксплуатация и уход
Утепление зданий
Утеплительные материалы, технологии, виды утеплителей
Канализация частного дома
Описание, требования, монтаж
Автоматические гаражные ворота
Типы, конструкция, автоматика ворот
Электроинструменты
Дрели, лобзики, болгарки, перфораторы, шуруповерты
Кафельная плитка
Проверка качества, укладка, уход
Умный дом
Проектирование системы, управление, безопасность
Фильтры для воды
Виды фильтрации, разновидности, производители и цена
Водоотведение и хранение воды
Трубы, баки для воды
Мансардные окна
Конструкция, аксессуары, пользование
Натяжные потолки
Виды, монтаж, отделка, стоимость и уход
Выбор душевой кабины
Тип кабины, установка, уход
Выбор камина
Топки, облицовки, аксессуары, обслуживание
Последние новости
Последние новости
10-й Європейський тиждень сталої енергії 2019 у Миколаєві
05.06.2019р.

1 червня 2019 року у м. Миколаєві Представництво...

Нова розробка від TYTAN PROFESSIONAL - професійна монтажна піна ULTRA FAST 70 зі швидким застиганням
04.06.2019р.

Висока продуктивність, швидке використання (обрізка...

UKRCEMFOR 2019: нові технології, світовий досвід та сучасні рішення в цементній галузі
04.06.2019р.

В Києві відбулася VIІІ Міжнародна конференція «UKRCEMFOR...

5575
15.10.2015р. |
Як зробити вигідним енергонезалежне будівництво, або Як побудувати енергонезалежний будинок

На сьогодні ці два питання є надзвичайно актуальними і хвилюють кожного власника помешкання. І якщо виходити з практики експлуатації будинків, таких факторів мінімум три. Звичайно, якщо ми маємо на увазі не просто виживання, а комфортне й зручне проживання. І якщо ми хоча б один з цих факторів не застосуємо, тоді ми або взагалі не отримаємо результату, або він буде дуже відрізнятися від поставленої мети.

 

Основні фактори

Перший фактор, на якому вибудовуються усі інші, це тепловтрати або теплопровідність будівлі, дуже часто багато людей плутають його з енергоспоживанням, але найголовніший чинник – це теплопровідність Вт / (м2 K). У подальшому від цього значення ми отримуємо теплове навантаження приміщення. Енергоефективне опалення та способи підтриманнякомфортної для людини температури. Загальноєвропейські стандарти теплопровідності будівель уцьому питанні вже давно визначені.

Хотілося б наголосити, що це не час спорудження будівлі, а європейські стандарти теплопровідності. Побудований будинок  з нижчими показниками теплопровідності, наприклад, у Німеччині чи Англії,  продати і ввести в експлуатацію неможливо. Будинки стандарту Zero(нульовий) С нині тестуються в різних варіантах в Німеччині поки що в пілотних варіантах з метою запуску їх умасове будівництво.

 

Тепер подивимося, як поставлене і вирішується питання енергозбереження  в Україні.

Заглянемо в ГОСТи, СНіПи, ДБНи та іншу нормативну документацію, що дісталася нам у спадок. Уся вона, починаючи з часу повоєнного будівництва, стосується нових матеріалів, залізобетонних конструкцій, скління тощо.

 Що ж стосується норм і стандартів тепловтрат, розрахунки є, а стандартів немає. Так що  будинок може абсолютно новим, а побудований згідно стандартів енергозбереження 1940 року.

Давайте зясуємо, звідки ж узявся цей стандарт нульового С ? Практично побудувати будинок з абсолютним нулем тепловтрат неможливо, але вже дуже добре зарекомендували себе пілотні серії будинків теплопровідністю <0,10 — 0,15 Вт / (м2.K). Температура виживання людини +5°С, (не плутати з комфортною температурою +22). Відповідно при вимкненомуопаленні в будинку такого стандарту температура повинна бути не нижчою +5°С.

 

Звідки ж береться це тепло ?

Це тепло дає ґрунт або земля, а це +10°. Скептикам, які сумніваються, раджу зазирнути у підвали і перевірити, чи не змерзла у них картопля. Протестувати свій будинок на предмет теплопровідності можна не вдаючись до послуг повної тепловізійної зйомки будівлі та експертизи розрахунку тепловтрат (далеко не всі зможуть собі це дозволити) можна і дуже просто.

Чекаємо температуру-15 -20 °С. Відключаємо опалення. Якщо не впевнені в утепленні, зливаємо воду із системи, зачиняємо вікна та двері. Дивимося на градусники,  охолоджуємо будинок зовнішньою температурою допоки це відбувається. Як правило, остаточне зниження температури відбувається на четверту добу тесту і нижче не опускається. Що за результатами: якщо у вас температура нижче -5°С – у вас будинок стандарту 1940 року, якщо до -5°С 1976 року, якщо +4°С – тоді у вас добре утеплений будинок стандарту 2013 року. І якщо ви його утеплювали звичайними способами, то вартість утеплення дорівнює плюс-мінусвартості коробки будівлі.У мене особисто цей показник +8°С +9°С при -20°С — 15°С відповідно. Але про це нижче

 

 

Системний підхід до утеплення

 

 Є, звичайно, програми з утеплення та розрахунку тепловтрат, але усі вони розраховані на застосування звичайних утеплювачів або матеріалів. І для того, щоб звичайний цегляний або кам’яний будинок утеплити до значення <0,20 Вт / (м2 ·K), на разі ми говоримо про стіни(вікна опрацьовуються окремо), то нам знадобиться мінімум 500 мм утеплювача. І не важливо:буде це пінопласт, мінеральна вата або їхня комбінація. Однак при всій вартості такого утеплення питання теплової інерції цегляного, кам’яного або саманного будинку це не вирішує.

Результат низької теплопровідності та низької теплоємності приміщень сьогодні досягається  лише за допомогою термос-утеплення, тобто із застосуванням повітряних камер і прошарків. Усі знають і чули таке на сьогодні модне слово, як термічний міст або місток холоду. І навіть наймодніший утеплювач є таким допоки з нього не забрати всі зєднання і елементи кріплення. І без повітряних камер це зробити неможливо (теплопровідність повітря 0,025 Вт / (м2 ·K). Особисто мій досвід зниження теплопровідності будівель до стандарту нульовий Zero дає змогу говорити про те, що це цілком можливо, навіть не застосовуючи звичайні утеплювачі.

 

Якщо говорити про сучасних лідерів за сукупністю методів і системнлго підходу до питанняенергозбереження, тоце, звичайно, Німеччина, яка почала тестувати, впроваджувати і знижувати собівартість таких будинків ще з 1976 року.

 

З цієї пори змінювалися уряди і закони, керівники цього і аналогічних проектів, але не припинялося фінансування, і німці з їхньою точністю і педантичністю «докручують гайки» у цьому питанні. Це перший ключовий момент.

 Другим ключовим моментом є енергоефективне опалення. У будинках, утеплених затермос-технологіями, робити під вікнами теплову завісу немає сенсу, оскільки вікнау буквальному сенсі теплі. І необхідно від зовнішнього периметра приміщення зміщувати опалення в житлову зону, тобто опалювати не вулицю,а людину.

 

За тим самим стандартом з 1976 року в Європі застосовують теплі водяні підлоги з температурним режимом 45°С.Минуло вже майже 40 років, а ми використовуємо  технології, актуальні 40 років тому, хоча вже сьогодні температурний режим теплої підлоги  – +30°С. І сьогодні багато українських майстрів, які працюють на будовах Німеччини, знають про це і намагаються впровадити ці технології у своїх помешканнях. Для нефахівців повідомлю, що це економія енергоносія у чотири рази.

 

 І, нарешті, третій ключовим моментом є система накопичення і розподілу тепла. Жоден «Сонячний дім» або будинок, який використовує інші альтернативні джерела, наприклад, вітрогенератори для опалення, а то й просто твердопаливні котли, фізично не зможуть працювати без системи накопичення. Ні сонце, ні вітер постійністю не відрізняються. Сонце, як ми знаємо, володіє більш передбачуваною циклічністю, але дуже часто сонця немає тижнями.

Ось, власне, три основні складові: будинок з низькою теплопровідністю, енергоефективна система опалення, система накопичення і розподілу.

Далі джерело може бути абсолютно будь-яким і стає економічно вигідним і окупається, сонце, вітер, тепловий насос або твердопаливний котел підходять під ці стандарти. Котли, які ми нині маємо на ринку, встановити і опалювати ними будинок, не вийде, оскільки вони морально застаріли і розраховані на радіаторну систему опалення. І якщо особливо не вдаватися в такі подробиці, як робоча площа теплообмінника, температура горіння палива і СО 2,а просто зазирнути у техпаспорт і подивитися, яку робочу температуру теплоносія необхідно підтримувати для його роботи, ми побачимо, що температурний діапазон буде + 55 — + 90°С. Стає зрозуміло, що його робота неможлива навіть зі звичайноюводяною теплою підлогою. Переробити звичайний твердопаливний котел здебільшого можна для нормалізації температури горіння та адаптації до системи водяних теплих підлог. Але я впевнений, що буде набагато доцільніше робити або замовляти такий котел на початку розрахований на необхідний температурний режим. Якщо ми застосуємо не всі три складові будь-якого енергонезалежного будинку, то це працювати не буде або буде необгрунтовано дорогим.

 Хочу навести типовий приклад питання, яке найчастіше задають і які надходять мені на електронну пошту:

«Мені потрібен вітрогенератор для опалення будинку 90 м 2 , потужність 10кВт при середньорічній швидкості вітру 4,3 м/с». Починаємо рахувати і з’ясовується, що окупність цього «дива» завершиться при онуках замовника, якщо взагалі завершиться. Вартість собівартості такої вітроустановки фахівці зрозуміють одразу, я про інше. Виявляється, на порядок дешевше зробити в будинку термос-утеплення за ціною звичайного ремонту. Друге вітер стабільністю не відрізняється і необхідна система накопичення тепла, як мінімум на два тижні. З розрахунку на радіаторну систему опалення 70-90 градусів необхідний куб води на добу, для нашого випадку це + - 15 кубів, які необхідно добре утеплити. Якщо це будинок стандарту 1976 року, потрібно 600 літрів на добу, а дому, утепленому за термосехнологією, –  200 літрів. Із застосуванням енергоефективного опалення температурний режим 30 — 90 градусів, і цей обсяг знижується ще в рази. І тепер будь-яке джерело енергії або тепла буде окупатися.

Якщо подивитися на сьогоднішні реалії в Україні, то часу сподіватися на чудове перетворення будинків в будинки низького і нульового споживання вуглецю не доводиться.

Вихід є

І він чи не єдиний – переобладнати свої будинки за останніми світовими технологіями, використовуючи той позитивний досвід і ті технології, які вже відпрацьовані і не підводять. Якщо ж робити це безсистемно, то  загалом доведеться переробляти, а саме: це утеплення будинку, опалювальну систему і котел. А це найдорожча частина роботи. Набагато дешевше зробити всеправильно і до цього питання не повертатися.

Адже наші будинки — це не просто коробки, а те місце де житимуть наші діти та онуки.

 

Юрій КОЛЕСНИК, експерт з енергобереження

Теги и ключевые фразы
як зробити дім термос, солфарска енергонезалежна технологія, Як зробити житло економічно вигідним, енергонезалежний будинок
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Добавить в закладки Підписатись Версия для печати




Інші статті
18.08.2020р.

В условиях постоянного роста цен на коммунальные услуги вопросы экономии стоят остро. Расскажем, что можно сделать для сокращения затрат на отопление в зимнее время года.

29.09.2022р.

Чи потрібно робити проект по опаленню перед будівництвом?

Для створення комфортних мікрокліматичних умов в холодний період року, необхідно, передбачати систему опалення в будь-якому будинку. Перед початком будівництва виникає питання опалення будинку та вибору системи опалення. Для комфортного функціонування будинку необхідно виконати проект системи опалення.

05.11.2020р.

Оновлюємо вигляд батарей

Є «народна прикмета»: пожовкле листя вкрило алеї – пора оновлювати батареї. І справді – кращої нагоди може вже й не бути. Якщо на радіаторі хоча б трохи десь проступила іржа, відлущилася фарба, потріскалося чи пожовтіло покриття – не баріться й перефарбуйте його негайно.

04.05.2020р.

Экономное и комфортное отопление: как выбрать

Сегодня частный дом можно обогреть различными способами. Среди них наиболее выделяются с применением твердотопливных котлов и тепловых насосов. В данном обзоре мы попробуем подробнее рассмотреть какой из данных вариантов отопления частного дома является более эффективным. Какой из двух возможных вариантов окажется экономичнее? Если вы еще не решили, какой из них предпочесть, давайте сравним их особенности. Чтобы сделать правильный выбор, необходимо учесть достоинства и недостатки каждого из вариантов. Для принятия правильного решения необходимо учесть цену покупки, эксплуатационные расходы, удобство эксплуатации и многие другие факторы.

При использовании материалов ссылка на www.budexpert.ua (для интернет ресурсов с гиперссылкой) обязательна.