Закрити

  Авторизация

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію



Партнеры
Опитування
Опитування

Полезен ли для Вас портал БудЭксперт?

Программа БудЭксперт
Программа БудЭксперт
БудЭксперт от 23.11.2013
Кредит на приобретение недвижимости на вторичном рынке, металлопластиковые окна и входные двери
БудЭксперт от 09.11.2013
Покупка жилья во Львове, кредит на энергосбережение, теплый пленочный пол
БудЭксперт от 26.10.2013
Программа ипотечного кредитования жилья, солнечные коллекторы
БудЭксперт от 12.10.2013
Кредит под залог имущества, утепление жилья экологически чистой фитоплитой из камыша
БудЭксперт от 28.09.2013
Ограничение наличных расчетов, теплоизоляция крыши минеральной ватой
БудЭксперт от 21.09.2013
Теплое жилье на рынке недвижимости, конденсационный газовый и твердотопливный котлы
Крыша - Кровельные материалы
Укладка металлочерепицы, утепление
Крыша - деревянная конструкция
Обработка древесины, кровельный пирог
Кирпич как строительный материал
Производство, технические характеристики
Рынок каминов
Топливо для каминов, обслуживание, дизайн
Металлопластиковые окна
Производство, выбор, эксплуатация
Брусчатка
Производство, укладка, дизайн
Солнечные коллекторы
Принцип действия, монтаж, обслуживание
Как установить бассейн собственноручно и только за час?
Установка и уход
Двери - визитная карточка помещения
Установка и уход
Утепление дома пенопластом
Эксплуатация и уход
Утепление зданий
Утеплительные материалы, технологии, виды утеплителей
Канализация частного дома
Описание, требования, монтаж
Автоматические гаражные ворота
Типы, конструкция, автоматика ворот
Электроинструменты
Дрели, лобзики, болгарки, перфораторы, шуруповерты
Кафельная плитка
Проверка качества, укладка, уход
Умный дом
Проектирование системы, управление, безопасность
Фильтры для воды
Виды фильтрации, разновидности, производители и цена
Водоотведение и хранение воды
Трубы, баки для воды
Мансардные окна
Конструкция, аксессуары, пользование
Натяжные потолки
Виды, монтаж, отделка, стоимость и уход
Выбор душевой кабины
Тип кабины, установка, уход
Выбор камина
Топки, облицовки, аксессуары, обслуживание
Последние новости
Последние новости
10-й Європейський тиждень сталої енергії 2019 у Миколаєві
05.06.2019р.

1 червня 2019 року у м. Миколаєві Представництво...

Нова розробка від TYTAN PROFESSIONAL - професійна монтажна піна ULTRA FAST 70 зі швидким застиганням
04.06.2019р.

Висока продуктивність, швидке використання (обрізка...

UKRCEMFOR 2019: нові технології, світовий досвід та сучасні рішення в цементній галузі
04.06.2019р.

В Києві відбулася VIІІ Міжнародна конференція «UKRCEMFOR...

11816
11.05.2011р. |
Цоколь – довговічний і недорогий
Цоколь – нижня частина стіни, яка прилягає або з'єднується з вимощенням. Його конструкція залежить від матеріалу стін: колод, дощок з дерев'яним каркасом, повнотілої або порожнистої, керамічної або силікатної цегли, блоків, вапняку, піщанику, черепашнику, туфу, шлакобетону тощо.
Як правило, частина зовнішньої стіни, яка захищає підпідлоговий простір, і є цоколем. При стрічкових фундаментах цоколем є їхня верхня частина, яка виступає над поверхнею землі, при стовпчастих – проміжні стіни, які облаштовують між стовпами.
Якщо в будинку є підпідлоговий простір, то цоколь відіграє огороджувальну роль і захищає його стіни. Якщо підлоги укладені на ґрунті, то цоколь, як підпірна стінка, бере на себе тиск засипки і навантаження з боку стін.
Мінімальна висота цоколя повинна бути не меншою ніж 50 см, у будинках з цокольним поверхом висота цоколя може сягати 1,5–2 м.
При монтажі цоколя обов'язково облаштовують так звані продухи для вентиляції підпідлогового простору або підвалу. Для цього в цоколі роблять захищені сіткою отвори (приблизно 15х25 см) не нижче 15 см рівня ґрунту (1 отвір на 3 погонних метри фундаменту). При заморозках ці отвори закривають.
Розглянемо, як облаштовують цоколь при різних видах фундаменту.

Облаштування цоколя при стрічковому фундаменті
На стрічкових фундаментах цоколь будують з бетонних блоків; моноліту;цегли.
При укладанні бетонних блоків, їхні розміри повинні бути не менші ніж висота цоколя. І небажано, щоб виникали горизонтальні шви. Зовнішню поверхню цокольних блоків можна зробити різною: гладкою, рельєфною, облицювати каменем, керамічною плиткою, щебенем.
Монолітний бетонний цоколь облаштовують за допомогою опалубки, куди заливають рідкий цемент, а після заливання бетону отримують і фундамент, і цоколь. Для армування стінок застосовують сітки з кроком 150–250 мм із дроту діаметром 5–6 мм, для поздовжнього армування використовують стрижні діаметром 12 мм із хомутами діаметром 5 мм.
Якщо робити цоколь цегляним, то для кладки використовують повнотілу цеглу М–50. Висота цоколя має бути від чотирьох рядів цегли і вище. Оздоблюють цегляний цоколь природним каменем, плиткою, сайдингом тощо.

Цоколь – довговічний і недорогий Облаштування цоколя на плитних фундаментах
Верх плитного фундаменту використовують як цоколь. Аби зробити цоколь вищим, його виконують із монолітного залізобетону. Бетонну поверхню після розпалублення очищають, зашпаровують усі порожнини і щілини, покривають рідким цементним розчином.
Облаштування цоколя при стовпчастому (пальовому) фундаменті
Вважають, що облаштування цоколя будівлі на стовпчастих (пальових) фундаментах –процес особливо трудомісткий і відповідальний.
На здіймистих ґрунтах і при зовнішніх стінах із цегли або дрібних блоків цоколь варто робити у вигляді залізобетонної перемички.

Перемичка – це конструкція, яка бере на себе навантаження від ділянки стіни, розташованої над отвором. Для підвищення стійкості стовпчастих фундаментів і для облаштування опорної частини цоколя між стовпами роблять ростверк. Виконують ростверк і у вигляді звичайної перемички, армованої 4–6 арматурними стрижнями діаметром 10–12 мм, укладеними по шару бетону товщиною 70 мм. Висота перемички має становити 1/4 прогону, але не менше 4 рядів кладки. Ростверк може бути виконаний у вигляді монолітної або збірної залізобетонної рандбалки.
Якщо облаштовують монолітний цоколь, то слід врахувати, що він не повинен спиратися безпосередньо на здіймистий ґрунт. Фахівці зазвичай радять залишити вільний простір (10–15 см) між ґрунтом і цоколем, який згодом закривають азбестоцементними листами.

Облаштування гідроізоляції цоколя
У цокольній частині слід розміщувати дві гідроізоляції: першу облаштовують на висоті 15–50 см від рівня вимощення, але нижче підлоги, другу зверху по цоколі. Призначення гідроізоляції – запобігання міграції вологи в стіни через капілярне підсмоктування води з ґрунту і зволоженню стін від танення снігу та дощових бризок. Гідроізоляційний шар не дасть просуватися атмосферній та ґрунтовій волозі по капілярах стін. При сухому ґрунті роблять цементно-піщану стяжку завтовшки 2–3 см; при вологих ґрунтах по стяжці укладають 2–3 шари руберойду або толю (на суху стяжку ці шари наклеюють гарячою мастикою).
Види конструкцій цоколя
Відносно зовнішніх стін цоколі бувають виступаючими, западаючими, або знаходяться в одній площині зі стіною.
Не всі наявні конструкції вважають однаково раціональними.
Западаючий цоколь є найпоширенішим. Він є більш захищений від механічних
пошкоджень, дощу, снігу, забезпечує швидке стікання води зі стін, тому що знаходиться глибше від стіни. Він має меншу товщину, тобто більш економічний. Цей вид цоколя не потребує зливу і виглядає естетично, оскільки виступ приховує шар гідроізоляції.


Цоколь – довговічний і недорогий Рис. 1. Способи облаштування цоколів: 1 – конструкція стіни; 2 – цоколь із цегли; 3 – гідроізоляція із двох шарів толю або руберойду; 4 – друга гідроізоляція по фундаменту або в тілі цоколя; 5 – керамічна плитка на цементно-піщаному розчині; 6 – вимощення; 7 – облицювальний фризовий камінь; 8 – сітка 150x150x4 см, прив'язана до випусків арматури; 9 – облицювальна плитка з природного каменю; 10 – жорсткий цементний розчин; 11 – випуски арматури, закладені в кладку; 12 – бетонна подушка; 13 – фундаментні бетонні блоки; 14 – фундамент (зі збірних блоків, бутової кладки, буту тощо); 15 – облицювальна цегла; 16 – штукатурка; 17 – арматурна сітка; 18 – повітряні продухи; 19 – утеплювач

Облаштування виступаючого цоколя є виправданим, якщо в будинку тонкі зовнішні стіни, а також, якщо є теплий підпідлоговий простір (підземний поверх, підвал). Такий цоколь ширший, ніж товщина зовнішніх стін. Виступаючий цоколь буде захистом підпідлогового простору від холоду. Він більший, ніж западаючий, зазнає механічних і атмосферних впливів, через те, оскільки виступає вперед. У виступаючому цоколі слід зробити захист гідроізоляції і злив по периметру будівлі. При його спорудженні застосовують довговічні матеріали, які не потребують додаткової обробки: природний камінь, бетон, цегла тощо.
Цоколь, облаштований на одному рівні зі стіною, будівельники зазвичай робити не рекомендують, тому що гідроізоляційне покриття залишається відкритим і незахищеним від зовнішніх впливів. При такій конструкції матеріал гідроізоляції видно зовні і він виглядає неестетично.
Матеріали для облаштування цоколя
Цоколь бере участь у формуванні зовнішнього вигляду будинку, тому на те, з чого його зроблять, впливає матеріал і текстура стін. Для виступаючого цоколя потрібно вибирати матеріали, які не потребують обробки і вирізняються великою міцністю: червона цегла, натуральний камінь, бетон.

Цоколь піддається дії ґрунтової вологи, атмосферних опадів, змінам циклів заморожування і відтавання. Матеріал цоколя повинен бути довговічним, практичним і морозостійким. Тому цоколь викладають із міцних матеріалів: камінь, бетон, цегла.
Цоколь із монолітного бетону
Його вважають найдовговічнішим. Краще його зводити відразу по всьому периметру будинку без вертикальних і горизонтальних швів. Цоколь із монолітного бетону роблять в опалубці. Для будівництва такого цоколя використовують спеціальний високоміцний цемент марки 300–400. Посилити і зміцнити цоколь можна арматурним каркасом із труб, кутників або дроту. Потім бетонну поверхню чистять, зашпаровують порожнини і щілини і покривають рідким цементним розчином.

Цоколь із бетонних блоків
Ряди бетонних блоків укладають із перев'язкою, монтуючи блоки на цементний розчин. Різноманітність типорозмірів бетонних блоків невелика, при зведенні цоколя можуть з'явитися некратні блоки й незакриті блоками місця, які заповнюють монолітним бетоном.
Цоколь із природного каменю
Його використовують при стрічковому фундаменті. Кам'яні цоколі виготовляють із природного каменю на цементному розчині. На фундамент спочатку викладають основу по ширині, яка дорівнює ширині цоколя. Укладання кам'яного цоколя починають із кутів зведення: тут укладають найбільші камені. При укладанні каміння максимально зближують (для цього застосовують каміння з великим відсотком рівної поверхні), між ними простір заповнюють цементним розчином. Усю кладку розшивають вертикальними швами. Щоб збільшити міцність кладки, шви між камінням перев'язують. Верхню площину цоколя розрівнюють шаром розчину або поясом із монолітного бетону. Висоту рядів кладки розраховують, беручи до уваги висоту каменя і товщину горизонтальних швів, яка допускається в межах 10–15 мм. Товщина вертикальних швів може бути від 8 до 15 мм.

Цоколь – довговічний і недорогий Цегляний цоколь
Зазвичай при облаштуванні цегляного цоколя використовують червону повнотілу цеглу М 50 (щодо морозостійкості). Силікатна цегла не стійка у вологому середовищі і руйнується під впливом вологи. У місцевості із температурою взимку до –30°С товщина цегляного цоколя повинна бути в 1,5–2 цегли. Цегляну кладку цоколя слід додатково захистити. Для цього іноді застосовують залізнення: поверх стандартного штукатурного розчину наносять у чистому вигляді цемент і розтирають його кельмою. Можна покривати цегляний цоколь і гідрофобізувальними складниками: вони захищають цоколь від вологи на молекулярному рівні, не змінюючи при цьому кольору і фактури матеріалу. Іноді після штукатурення цегляного цоколя його фарбують. У цьому випадку використовують фарби на силан-силоксановій основі, які мають схожі з гідрофобізаторами властивості: пропускають пару вологи, а воду – ні.

Утеплення цоколя
Через цокольні перекриття, розташовані над неопалюваними підвалами та підпідлоговими просторами, відбуваються істотні втрати тепла. У цьому випадку від якості теплоізоляції залежать не тільки витрати на опалення будинку, а й можливість створення комфортного середовища проживання. Тому цоколь потрібно утеплювати.
Для утеплення цоколя використовують матеріали, які мають близьке до нуля водопоглинання і здатні зберігати теплозахисні властивості у вологому середовищі. Такі властивості мають матеріали із замкнутими порами – найчастіше застосовують екструдований пінополістирол. Для монтажу пінополістирольних плит використовують клеї і мастики, які не містять таких компонентів. як ацетон, сольвент тощо, тому що вони розчиняють полістирол. Також замість гарячих бітумних мастик застосовують холодні. При утепленні цоколя теплоізоляційний матеріал розміщують із зовнішнього боку. Після того, як жорсткий утеплювач приклеюють до цоколя за допомогою клейкої мастики, його штукатурять по сітці.

Оздоблення цоколя
Можна приховати цоколь, якщо облицювати його тим же матеріалом, що й стіни. Але оскільки цоколь підкреслює архітектуру будинку, його прийнято оздоблювати.
Цокольна частина має мати більш темні тони, ніж стіни, і поєднуватися з кольором даху. Під час оздоблення цоколя варто керуватися принципом поєднання близьких між собою кольорів або ж контрастних відтінків. Якщо вище цоколя будуть стіни, зведені з колод або поштукатурені, то цокольне оздоблення краще виконати із натурального або штучного каменю, який візуально обтяжить будівлю.

Штукатурення із фарбуванням
Застосовують для цегляного цоколя різних видів. Штукатурка приховає дефекти, вона пропускає повітря, захищає цоколь від води і перепадів температур. Перед штукатуренням на цоколь за допомогою дюбелів кріплять металеву (або скловолокнисту) сітку, її функція – вирівняти поверхню й армувати покриття. При штукатуренні можна створити рельєфну поверхню. Зверху цоколь фарбують фасадною фарбою.
Бетонування зовнішньої поверхні
Це надійніший метод оздоблення, ніж штукатурення. Застосовують для цегляного і цоколя із блоків. При бетонуванні на цоколь кріплять металеву сітку, а потім встановлюють опалубку, куди заливають бетон. Опалубку знімають після застигання бетону, а бетоновану поверхню зафарбовують.

Оздоблення плиткою і штучним каменем
Застосовують для монолітних цоколів та цоколів із бетонних плит і цегли. Плитку виготовляють із різних сумішей: пінополістирольних, азбестоцементних, цементно-кам'яних. Її кріплять на фасаді за допомогою клейових розчинів або дюбелів. Штучний камінь створюють з бетону на основі перемеленого природного каменю та цементу. Для кріплення на стіну за допомогою кованих цвяхів навішують напрямні з арматурної сталі діаметром 6–8 мм, між якими розтягують сітку з кроком не більше 40 мм із дроту діаметром 1,1–1,2 мм.

Оздоблення натуральним каменем
Цей вид оздоблення дуже красивий. Сам процес укладання займає кілька днів. Він підходить для монолітного цоколя та цоколя із бетонних плит. Як матеріал використовують бруківку, вапняний сланець, мармур – інше каміння залежно від стилю будівлі.
Оздоблення сайдингом
Сайдинг – це облицювальні панелі, яким надають найрізноманітнішого вигляду. Панелі сайдинга мають поверхню, що не потребує додаткового фарбування, їх виготовляють різної текстури та кольору. Сайдинг можна застосовувати при великому діапазоні температур (–50…+60°С). Він довговічний, не схильний до корозії і не вигорає.

Андрій Андрушко

Коментарі
Іван ПРИШЛЯК, муляр-штукатур:
– Основне призначення цоколя – створення перешкоди від проникнення вологи в конструкцію будинку. Однак цоколь не тільки захищає від вологи та холоду, його зовнішній вигляд багато в чому визначає архітектурне рішення будинку і впливає на загальне враження від нього. Будівля виглядає набагато гарнішою, якщо у ній високий цоколь. При низькому цоколі або, тим більше, за його відсутності, вона виглядає присадкуватою.
Не обов'язково облаштовувати цоколь між стовпчастими опорами споруд легкого типу: на верандах, ґанку, в сараях, на терасах. За відсутності цоколя в цих місцях буде відбуватися постійне провітрювання, і це знизить вологість повітря в підпідлоговому просторі.
Для захисту цоколя по всьому периметру будинку облаштовують вимощення. Ширина вимощення має бути не меншою 600 мм, ухил – 2–3% у напрямку від стіни споруди. Матеріалом для вимощення є бетон, асфальт, рідше застосовують вимощення із натурального або штучного каменю.

Роман КОСТІВ, друкар:
– Слово «цоколь» походить від італійського «zoccolo», що означає підніжжя конструкції, що знаходиться на фундаменті. Інакше кажучи, фундамент має продовження, яке підноситься над рівнем землі на 50–70 см, і, таким чином, виходить перехідна стінка від фундаменту до зовнішніх стін будинку. Ось вона і називається цоколем.
Облаштовуючи цоколь, підпідлогові приміщення, а також стіни будинку будуть захищені від несприятливих зовнішніх впливів, холоду та вологи. Крім того, цоколь відіграє важливу роль у створенні загального вигляду будинку. Для додаткового захисту від атмосферної вологи (снігу, дощу) по всьому периметру цоколя встановлюють захисний екран із залізобетонних плит або азбоцементних листів.
Для оздоблення цоколя використовують природний камінь (валун, бруківку, плитняк, вапняк тощо), бетон, цементно-піщаний розчин. Досить надійний і довговічний цоколь виходить з монолітного або збірного залізобетону.


Теги и ключевые фразы
http, Зробити цоколь недорого, принцип роботи з ридким штучним камнем, З чого краще зробити цоколь, обкладання низького цоколя піщаником, вартість обкладання цоколя піщаником, як утеплити фундамент з каменю, цоколь з червоного гладкого каменя, який камінь вибрати на цоколь, цоколь утепленя еструдером
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Добавить в закладки Підписатись Версия для печати




Інші статті
06.05.2020р.

ЦВІЛЬ У ПОМЕШКАННІ – РЕАЛЬНІ ЗАГРОЗИ

Останніми роками широких масштабів набула проблема ураження покрівельних, стінових і підлогових конструкцій, укладених за багатошаровою технологією із застосуванням комплексу паро-, гідро- і теплоізоляційних матеріалів.

11.08.2017р.

Міфи зовнішнього утеплення панельних будинків

Утеплення окремих квартир з боку фасаду багатоповерхових житлових будинків, крім недовгострокового позитивного ефекту для мешканців цієї квартири, має низку істотних недоліків, що не дають можливості рекомендувати такий тип утеплення для масового застосування.

01.07.2016р.

Де потрібна теплоізоляція?

Після введення нових будівельних норм, що посилили вимоги до теплозахисту, правильне використання якісної теплоізоляції стало насущною необхідністю. Сьогодні у будівництві використовують сучасні матеріали і технології, що дають змогу зберегти тепло ефективніше. Це, наприклад, складні тришарові конструкції із залізобетонних панелей, блоків легкого бетону, цегли з обов'язковим середнім шаром із теплоізоляції, а також багатошарові системи фасадного утеплення – вентильовані фасади і системи "мокрого" типу.

При использовании материалов ссылка на www.budexpert.ua (для интернет ресурсов с гиперссылкой) обязательна.