Чи корисний для Вас портал БудЕксперт?
БудЕксперт від 23.11.2013 Кредит на придбання нерухомості на вторинному ринку, металопластикові вікна та вхідні броньовані двері |
БудЕксперт від 09.11.2013 Купівля житла у Львові, кредит на енергозбереження, тепла плівкова підлога |
БудЕксперт від 26.10.2013 Програма іпотечного кредитування житла, сонячні колектори |
БудЕксперт від 12.10.2013 Кредит під заставу майна, утеплення житла екологічно чистою фітоплитою з очерету |
БудЕксперт від 28.09.2013 Обмеження готівкових розрахунків, теплоізоляція даху мінеральною ватою |
БудЕксперт від 21.09.2013 Тепле житло на ринку нерухомості, конденсаційний газовий та твердопаливний котли |
Дах - Покрівельні матеріали Укладання металочерепиці, утеплення |
Дах - дерев'яна конструкція Обробка деревини, покрівельний пиріг |
Цегла як будівельний матеріал Виробництво, технічні характеристики |
Ринок камінів Паливо для камінів, обслуговування, дизайн |
Металопластикові вікна Виробництво, вибір, експлуатація |
Бруківка Виробництво, укладання, дизайн |
Сонячні колектори Принцип дії, монтаж, обслуговування |
Як встановити басейн власноруч і лише за годину? Встановлення та догляд |
Двері – візитна картка помешкання Встановлення та догляд |
Утеплення будинку пінопластом Експлуатація та догляд |
Утеплення будівель Утеплювальні матеріали, технології, види утеплювачів |
Каналізація приватного будинку Опис, вимоги, монтаж |
Автоматичні гаражні ворота Типи, конструкція, автоматика воріт |
Електроінструменти Дрилі, лобзики, болгарки, перфоратори, шуруповерти |
Кахельна плитка Перевірка якості, укладка, догляд |
Розумний будинок Проектування системи, управління, безпека |
Фільтри для води Види фільтрації, різновиди, виробники та ціна |
Водовідведення та зберігання води Труби, баки для води |
Мансардні вікна Конструкція, аксесуари, користування |
Натяжні стелі Види, монтаж, оздоблення, вартість та догляд |
Вибір душової кабіни Тип кабін, встановлення, догляд |
Вибір каміна Топки, облицювання, аксесуари, обслуговування |
В Ірпені Київської області почали зводити перший у...
ВІМ-технології (будівельне інформаційне...
За 2023 рік з України було експортовано понад 1,2 млн...
Фахівці Dozorro проаналізували закупівлі будівництв...
До того ж правильно підібрані та розташовані прилади для освітлення дають змогу заощадити на електроенергії.
Можливості світла, як невід’ємної частини інтер’єру помешкання, — це створення нового вигляду кімнати, збільшення або розширення простору.
Можливості використання світла
Важливо знати, що світло, як і колір, здатне збільшувати або зменшувати розміри приміщення. Наприклад, аби візуально зменшити розмір кімнати, підбираючи освітлювальні прилади і кольорову гаму, фахівці радять віддати перевагу теплим тонам. Якщо кімната маленька за розмірами, з метою візуального збільшення її об'єму можна використати люмінесцентні лампи або звичайні лампи розжарювання з абажурами холодних відтінків.
Естетична функція полягає в тому, щоб світло відповідало загальному умеблюванню кімнати і колірним рішенням, втіленим в оформленні інтер'єру. Не варто забувати, що світлове оформлення має певний вплив на стан здоров'я. Неправильно підібране освітлення може викликати головний біль або втому. Наприклад, дуже яскраве світло шкідливо впливає на зір, може спричиняти психологічний дискомфорт чи дратувати.
Облаштувати потрібний простір та використати ілюзорні особливості освітлення можна за допомогою прихованого світла.
Якщо немає необхідності змінювати розміри простору приміщення, а є бажання внести легкість природного освітлення, краще використати приховане світло з більш природним спектром кольорів, наприклад, за допомогою галогенних світильників. Їх рівномірний розподіл по всій довжині карниза, стелі або стіни допоможе досягти ефекту злиття потоків світла в єдину лінію.
Окрім створення архітектурних ілюзій, приховане світло використовують як постійний елемент інтер'єру у приміщеннях, які потребують рівномірного освітлення.
Приховане підсвічування може бути рівномірним і точковим. При точковому освітленні кожна світлова пляма чітко обмежена. При рівномірному — потоки світла зливаються в єдину пляму, розміри якої залежать від потужності і форми світильника.
Ще одним ефективним варіантом використання світла є приховане підсвічування ніш, робочих поверхонь, місць для зберігання речей, гардеробів і різних шаф. Це прийом, який дає змогу по-новому подивитися на звичні речі і навколишній простір.
Підсвічування в нішах належить до зонального освітлення. Воно може бути парадним або інтимним, залежно від того, в якій кімнаті розташована ніша. Часто приховане підсвічування використовують для відокремлення предметів інтер'єру: картин, скульптур, ваз, книжкових полиць тощо. Фокусуючи увагу на предметах, приховане світло дає змогу приглушити фон, згладити форму і колір деталей інтер'єру, зосередити погляд на головному.
При монтуванні прихованого світла радять висвітлювати тільки добре оброблену поверхню без тріщин і дефектів.
За допомогою вбудованого світла також можна розширити простір приміщення. Для цього світловий потік потрібно скерувати рівномірно вниз по стіні. Бажано використовувати лампи з нейтральним або холодним спектром кольорів. У такий спосіб освітлені поверхні стін ніби розсуваються вбік.
Якщо потрібно подовжити приміщення, то виділяти світлом і кольором необхідно тільки одну стіну, використовуючи холодний спектр. Отримати зворотний ефект можна теплою гамою кольорів й інтенсивним підсвічуванням віддаленої стіни.
Джерела електричного світла
Питання штучного освітлення важливе при ремонті чи оформленні житлового приміщення, тому що має естетичне значення.
Підбираючи освітлення до кожної кімнати окремо чи помешкання в цілому, потрібно пам'ятати про комфорт, який створюють джерела світла. Він полягає у досягненні найбільш сприятливих умов для відпочинку, виконання роботи та звичайного перебування у приміщенні.
Електроосвітлення у помешканні поділяють на місцеве (зональне), загальне та комбіноване.
Місцеве освітлення призначене для скеровування на конкретний предмет або на відокремлення функціональної зони кімнати. Загальне освітлення — це люстри або світильники, які забезпечують загальне розсіяне освітлення всього приміщення.
За допомогою комбінування настінних бра, настільних або підвісних ламп і торшерів можна створити світлові зони з більш насиченим або більш спокійним освітленням.
Важливе значення має колір, який надходить від освітлювального приладу. Люмінесцентні лампи (зазвичай їх використовують для освітлення офісних приміщень) бувають трьох відтінків білого кольору: теплого, нейтрального та денного. У ламп розжарювання — тепле світло. Галогенні лампи призначені для освітлення коридорів, передпокою, холу, ванної кімнати та санвузла. Найпоширенішим вважають освітлення лампами розжарювання, оскільки їх можна застосовувати практично скрізь, у будь-яких приміщеннях.
Декоративне освітлення, або як ще його називають — експозиційне, призначене для того, щоб за допомогою підсвічування або кольору світильника виокремити, наприклад, столик із вазою, картину тощо.
Фахівці радять використовувати сучасні світлові пристрої з регульованою інтенсивністю освітлення, оскільки комфортний рівень сприйняття світла в різний час доби неоднаковий.
Освітлення у різних приміщеннях
Передпокій
Перше приміщення, до якого потрапляє людина, ввійшовши до будинку — передпокій. Найчастіше передпокій проектують таким чином, що в ньому немає вікон. Тому у цьому приміщенні завжди доводиться користуватися світильниками. Світло в передпокої має бути яскравим, але не сліпучим, максимально наближеним до натурального (як світло від люмінесцентних ламп).
Загальне освітлення передпокою можна облаштувати по-різному, але в будь-якому випадку світло повинне бути розсіяним. Для цього підійде світильник із матовим плафоном, закріплений у геометричному центрі стелі. Плафон повинен бути компактним і прилеглим, за формою нагадувати тарілку, щоб не було можливості раптово зачепити його рукою чи одягом. Можна облаштувати загальне освітлення передпокою за допомогою прихованих або точкових світильників із відбитим світлорозсіюванням. Такий тип освітлення дуже вдалий для візуального збільшення висоти стелі.
Часто в типових будинках передпокій вузький і довгий. У такому випадку, користуючись особливостями світла, фахівці радять візуально розширити простір за допомогою подовжених світильників. Світло від них слід спрямувати на протилежну стіну приміщення.
Дзеркало у передпокої варто підсвітити окремо (локально). Загальне світло не повинно відбиватися від дзеркала в обличчя. Оптимальним буде підсвічування верхньої частини дзеркала з боків і згори.
Для загального та локального освітлення передпокою краще використовувати лампи теплого світла, спектр яких максимально наближений до денного і сприятливий для очей.
Ванна кімната
У ванній кімнаті відсутній чіткий поділ на місцеве й загальне освітлення. Найчастіше тут досить встановити світильники на стелю — і у всьому приміщенні буде світло.
Суттєвим є лише висвітлення дзеркала й умивальника. Його можна забезпечити за допомогою бра, встановлених по обидва боки дзеркала, спрямованих світильників у підвісній стелі над умивальником або прихованих в нішах. Важливим є правильне визначення місця для світильників. Не радять встановлювати світильники занадто високо. Бічне або верхнє освітлення повинно бути спрямоване на людину; краще, щоб світло було розсіяним. Іноді освітлення є невід'ємною частиною дзеркала. Якщо у ванній кімнаті велике дзеркало, варто використовувати галогенні світильники з глибоко розташованими лампочками. Також підійде установлення кількох слабших джерел світла замість однієї лампи, що разить в очі. Але при цьому слід дотримуватися правил безпеки. У ванній кімнаті не варто встановлювати лампи мережевої напруги. В душі чи над ванною слід облаштувати спеціальні герметичні світильники із високим ступенем захисту від вологи і напруженням 12 В.
Кухня
Здебільшого головним приміщенням помешкання є кухня, де відбуваються основні події сімейного життя, готують їжу, спілкуються між собою.
Якщо кухня невелика за розмірами, можна обійтися без загального освітлення, освітивши лише зону їдальні і поверхню для приготування їжі. Якщо ви маєте простору кухню, то в будь-якому випадку буде потрібне загальне освітлення. Загальне освітлення кухні повинно бути теплим і розсіяним. Реалізувати це можна за допомогою люстри і рівномірно встановлених світильників на стелю. Але при цьому обідню зону все ж варто підсвітити окремо. Чудовим рішенням буде бра в матовому плафоні з розсіяним світлом. Встановлювати бра необхідно на такій висоті, щоб стіл був освітлений рівномірно. Підійде люстра з регулюванням довжини. Для м'яких куточків оригінальним і функціональним буде використання торшера як локального освітлення столу.
Хоча використання кольорового освітлення на кухні не рекомендують, усе ж різнокольоровий плафон над обіднім столом може стати доречним. Не підходять лише плафони блакитних та зелених кольорів.
Психологи стверджують, що за допомогою освітлення на кухні можна впливати на апетит. Якщо обрати червоний колір абажура для зони їдальні — зростає апетит. При неяскравому світлі організм, за твердженням лікарів, «перебудовується» і апетит помітно знижується.
Робочу поверхню для приготування їжі слід підсвітити окремо. При цьому необхідно уникати світильників із спрямованим світлорозсіюванням, тому що вони створять різкі тіні, знизивши зручність роботи. Ідеальним для підсвічування робочої поверхні є точкові світильники, вмонтовані в верхню виступаючу або нижню частину підвісних шаф. За відсутності підвісних шаф над робочою поверхнею на необхідній висоті встановлюють подовжені лампи денного світла або монтують у стелю точкові світильники.
Вітальня
Вітальня — багатофункціональна кімната у будинку. Саме тут приймають гостей, проводять сімейні торжества або вечірки, спілкуються і дивляться телевізор. Освітлення у вітальні необхідно підбирати окремо для кожної функціональної зони. Загальне освітлення, в такому випадку, можна не планувати взагалі. Нині варіант зонової організації освітлення вітальні стає все більш поширеним.
Систему, в якій окрім зонового є ще й загальне освітлення, називають європейською. Систему, в якій передбачають використання тільки локального освітлення кожної зони вітальні, — американською. Така система дає змогу істотно заощаджувати витрати на електроенергію, а кожен член сім'ї має свій відокремлений куточок.
У будинках із невисокою стелею фахівці радять відмовитися від важких, масивних люстр і люстр із яскравими різнобарвними плафонами. Для загального освітлення вітальні не підходять світильники з разючим світлом і прямим напрямком світлового потоку (вони різко позначать тіні, окреслять кути предметів). У вітальні доречна люстра, яка світить м'яким розсіяним світлом. Також чудово підійдуть вбудовані в стелю світильники. Їх можна встановити по периметру кімнати. Направивши їх світло на стелю, можна візуально збільшити висоту приміщення й висвітлити кімнату м'яким відбитим світлом.
Установка димера (світлорегулятора) дасть змогу змінювати інтенсивність загального світла у вітальні.
Світильники для кожної функціональної зони кімнати слід розташовувати на різних рівнях. Наприклад, біля крісел краще розташувати торшери або настінні лампи точкового освітлення, які підійдуть для читання.
Підлогові світильники з розсіяним світлом створять у вітальні гармонійне фонове освітлення для спілкування або перегляду телевізора. Розташовувати їх варто в зоні дрібних меблів (крісло, пуф, журнальний столик тощо).
Якщо у вітальні розташований домашній кінотеатр, то краще заздалегідь подбати про підсвічування екрана. Хороше освітлення яскравого екрана дасть змогу уникнути швидкої втомлюваності очей.
У вітальні варто застосовувати декоративне освітлення. Направивши світло на деталь інтер’єру, можна підкреслити її та привернути до неї увагу. Наприклад, підсвітити галогенними світильниками скляні полиці з посудом або картини на стінах.
У декоративному освітленні, яке має менше функціональне навантаження, доречне використання кольорових світильників.
Встановлюючи світильники у вітальні, важливо пам'ятати про їх стилістичне поєднання. Необов'язково для цього обирати однакові за формою люстри, бра і торшери. Головне, щоб освітлювальні прилади подобалися і гармонійно поєднувалися з оформленням помешкання. Наприклад, гармонійно поєднуються різні за формою, але виготовлені з однакових матеріалів світильники.
Кабінет
Кабінет — це, перш за все, кімната для розумової праці, де обов'язковою є наявність робочого стола, який потребує окремого освітлення. Стіл варто освітити повністю, щоб уникнути непотрібних контрастів і тіней. Якщо стіл великий, фахівці рекомендують розташувати на ньому дві настільні лампи, які будуть освітлювати його рівномірно з двох боків розсіяним світлом. На робочому столі потрібно обов’язково поставити лампу спрямованого світла на гнучкій ніжці.
Для освітлення зони робочого столу краще обрати світильник з яскравим денним світлом. Це стимулює працездатність і активність. А за допомогою встановленого світлорегулятора можна регулювати інтенсивність та яскравість світла.
Незважаючи на те, що в робочому кабінеті основним є локальне освітлення, варто подбати і про загальне. Оптимальним буде компактний світильник із розсіяним світлом, закріплений на стелю або декілька вбудованих у стелю точкових світильників. Загальне світло є необхідним тільки у просторому кабінеті.
Дитяча кімната
В освітленні дитячої кімнати потрібно поєднати риси всіх інших. Робочий стіл дитини має бути освітлений за тими ж правилами, що і робочий стіл дорослого. Але тут варто врахувати один важливий нюанс: світильник, що освітлює робоче місце дитини, не повинен бути настільним. Краще, якщо це буде настінна лампа із закритим плафоном зі щільного і гнучкого пластику на кронштейні. Щоб уникнути травм і розбитих лампочок, також не доцільно використовувати торшери. Для освітлення робочого місця дитини краще підбирати лампи з холодним світлом.
Обираючи світильник для загального освітлення, важливо враховувати його протиударність. Для активних дітей краще облаштувати освітлення за допомогою точкових світильників, монтованих по периметру кімнати і надійно прихованих за фальш-панеллю. Верхнє освітлення за спектром повинне бути максимально наближеним до денного світла.
Для наймолодших дітей варто облаштувати нічник біля ліжка з регулюванням рівня яскравості світла, з розсіяним або відбитим світлом. Лампа у ньому повинна бути за спектром наближена до сонячного світла. Наприклад, можна підібрати нічник у формі казкової тварини, головне, щоб він відповідав інтересам дитини.
Дитяча кімната — це простір, який потрібно прикрашати яскравими та кольоровими світильниками.
Спальня
У спальні можна по-справжньому розслабитися і відпочити після напруженого дня. Освітлення цього приміщення повинне створювати особливу атмосферу затишку та комфорту, бути м'яким і не напружувати. Фахівці не радять використовувати у спальні світильники з прямим, спрямованим потоком світла. Втім, на тумбочках біля ліжка варто встановити індивідуальні джерела світла з матовими сферичними плафонами або абажурами з лампами теплого світла. Загальне освітлення спальні повинне бути «невагомим», прихованим, розчиняти контури кімнати. Відмінним рішенням будуть приховані за декоративними панелями точкові світильники, розташовані по периметру кімнати. Таке світло краще скерувати на стіни, що візуально зменшить висоту стелі і створить затишну обстановку.
Можна зробити загальне освітлення спальні за допомогою світильників з пультом дистанційного керування, монтованих у спинку ліжка, тумбочку, шафу або навіть під плінтус.
На думку фахівців, спальня — ідеальне місце для використання кольорових світильників і лампочок. Наприклад, розслабитися допоможуть зелені абажури і лампи, золотисте світло додасть оптимізму.
Висновки
Освітленням інтер'єру повинна керувати фантазія. Експериментуючи зі світлом, можна досягти потрібного освітлення помешкання, створити комфорт і затишок.
Від світла в інтер’єрі залежить здоров'я очей, воно сприяє відпочинку організму. Тому варто поставитися до освітлення помешкання з належною увагою, оскільки кожна кімната, кожен куточок має свої особливості і функціональне призначення.
Олександр ФІНЬКО
Коментар фахівця
Юрій КОЗЛОВСЬКИЙ, дизайнер інтер’єрів:
— Цікаве освітлення інтер'єру можна отримати, розмістивши джерела світла у незвичних місцях. Щоб світло було м'яким і розсіяним, світильники мають бути непомітними. Ефектно виглядатиме світло, яке м'яко струмує зі щілин і відбивається від стелі або стіни. Його джерело приховане — ми бачимо тільки легке світло. Так можна підкреслити окремі місця та архітектурні елементи, виокремити функціональні зони кімнати. Освітлення в такий спосіб потребує наявності зазору, в якому розміщують люмінесцентні лампи або розміщені в ряд світлодіоди. Приховане освітлення можна облаштувати, наприклад, під підвісною стелею. Люмінесцентні лампи приховують тому, що їх світло ріже очі. Лампи з'єднують за допомогою довгих дротів.
Ефектно виглядає світло, яке проникає у приміщення з вертикальних або горизонтальних щілин у стіні. У цьому випадку нішу, в якій розташована люмінесцентна лампа, необхідно частково закрити. Захисним екраном може бути стінка з гіпсокартону, дерев'яні полиці або скло.
Найкраще поєднувати цікаві світлові ефекти з функціональністю. Наприклад, підвісну стелю роблять для того, щоб приховати вентиляційне обладнання. А може, в цьому місці варто зробити зазор для прихованого освітлення? Ми «ховаємо» труби або суттєві недоліки стін, тоді як можна використати це для облаштування ніші з полицями, а за нагоди ще й ефектно підсвітити її. Але тут є один нюанс. Світло, яке «ковзає» поверхнею, підкреслює всі її нерівності, тому поверхня повинна бути рівною.
У кожному приміщенні можна продумати нетипові й нестандартні способи освітлення. Часто немає необхідності повністю висвітлювати інтер'єр — достатньо внести елемент світла, встановивши світильник, бра, кольорову лампу тощо.
При оформленні освітлення в інтер’єрі, краще скористатися порадою дизайнера або фахівця, яким відомі деякі секрети поєднання кольорів, форм та фактур.
Додати до закладок | Підписатись | Версія для друку |
В условиях постоянного роста цен на коммунальные услуги вопросы экономии стоят остро. Расскажем, что можно сделать для сокращения затрат на отопление в зимнее время года.
Чи потрібно робити проект по опаленню перед будівництвом?
Для створення комфортних мікрокліматичних умов в холодний період року, необхідно, передбачати систему опалення в будь-якому будинку. Перед початком будівництва виникає питання опалення будинку та вибору системи опалення. Для комфортного функціонування будинку необхідно виконати проект системи опалення.
Є «народна прикмета»: пожовкле листя вкрило алеї – пора оновлювати батареї. І справді – кращої нагоди може вже й не бути. Якщо на радіаторі хоча б трохи десь проступила іржа, відлущилася фарба, потріскалося чи пожовтіло покриття – не баріться й перефарбуйте його негайно.
Экономное и комфортное отопление: как выбрать
Сегодня частный дом можно обогреть различными способами. Среди них наиболее выделяются с применением твердотопливных котлов и тепловых насосов. В данном обзоре мы попробуем подробнее рассмотреть какой из данных вариантов отопления частного дома является более эффективным. Какой из двух возможных вариантов окажется экономичнее? Если вы еще не решили, какой из них предпочесть, давайте сравним их особенности. Чтобы сделать правильный выбор, необходимо учесть достоинства и недостатки каждого из вариантов. Для принятия правильного решения необходимо учесть цену покупки, эксплуатационные расходы, удобство эксплуатации и многие другие факторы.