Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію



Партнери
Опитування
Опитування

Чи корисний для Вас портал БудЕксперт?

Програма БудЕксперт
Програма БудЕксперт
БудЕксперт від 23.11.2013
Кредит на придбання нерухомості на вторинному ринку, металопластикові вікна та вхідні броньовані двері
БудЕксперт від 09.11.2013
Купівля житла у Львові, кредит на енергозбереження, тепла плівкова підлога
БудЕксперт від 26.10.2013
Програма іпотечного кредитування житла, сонячні колектори
БудЕксперт від 12.10.2013
Кредит під заставу майна, утеплення житла екологічно чистою фітоплитою з очерету
БудЕксперт від 28.09.2013
Обмеження готівкових розрахунків, теплоізоляція даху мінеральною ватою
БудЕксперт від 21.09.2013
Тепле житло на ринку нерухомості, конденсаційний газовий та твердопаливний котли
Дах - Покрівельні матеріали
Укладання металочерепиці, утеплення
Дах - дерев'яна конструкція
Обробка деревини, покрівельний пиріг
Цегла як будівельний матеріал
Виробництво, технічні характеристики
Ринок камінів
Паливо для камінів, обслуговування, дизайн
Металопластикові вікна
Виробництво, вибір, експлуатація
Бруківка
Виробництво, укладання, дизайн
Сонячні колектори
Принцип дії, монтаж, обслуговування
Як встановити басейн власноруч і лише за годину?
Встановлення та догляд
Двері – візитна картка помешкання
Встановлення та догляд
Утеплення будинку пінопластом
Експлуатація та догляд
Утеплення будівель
Утеплювальні матеріали, технології, види утеплювачів
Каналізація приватного будинку
Опис, вимоги, монтаж
Автоматичні гаражні ворота
Типи, конструкція, автоматика воріт
Електроінструменти
Дрилі, лобзики, болгарки, перфоратори, шуруповерти
Кахельна плитка
Перевірка якості, укладка, догляд
Розумний будинок
Проектування системи, управління, безпека
Фільтри для води
Види фільтрації, різновиди, виробники та ціна
Водовідведення та зберігання води
Труби, баки для води
Мансардні вікна
Конструкція, аксесуари, користування
Натяжні стелі
Види, монтаж, оздоблення, вартість та догляд
Вибір душової кабіни
Тип кабін, встановлення, догляд
Вибір каміна
Топки, облицювання, аксесуари, обслуговування
Останні новини
Останні новини
Україна торік експортувала понад 1 мільйон тонн цементу
31.05.2024р.

За 2023 рік з України було експортовано понад 1,2 млн...

Скільки коштує квадратний метр відбудови
31.05.2024р.

Фахівці Dozorro проаналізували закупівлі будівництв...

Німецько-українська співпраця у будівельній галузі для відновлення України
25.04.2024р.

Дев’ять німецьких компаній візьмуть участь в...

Україна планує використовувати для відбудови відходи від руйнувань
02.02.2024р.

Згідно з даними органів місцевого самоврядування, на...

SoftServe розроблятиме для NASA технології будівництва на Місяці
02.02.2024р.

SoftServe від січня 2024 року розроблятиме технології...

4727
25.02.2016р. |
Як діяти інвесторам проблемних новобудов: поради юристів

Немає населеного пункту в Україні де не було б незаконних ЖК, в яких вже продана частина квартир. Що ж робити інвесторам, які купили житло у недобросовісних забудовників?! Читайте у статті !

 

Коли у забудовника нічого немає

За словами юристів, чітко встановленого механізму компенсації грошей інвесторам незаконних новобудов у законодавстві немає. Тому самостійно, без допомоги юристів, вирішити проблему досить складно, але можливо. Згідно з Законом України «Про інвестиційну діяльність», держава гарантує виконання домовленості між забудовником та інвестором, але на практиці – це не більше, ніж красиві слова.

І Олександр Бородкін, партнер юридичної компанії «Василь Кисіль і партнери» пояснив чому. «Проінвестовані гроші, очевидно, вже перетворилися на об'єкт незавершеного будівництва, правовий статус якого у законодавстві визначено досить своєрідно. Формально, у забудовника є лише матеріали та обладнання, які він використовував при будівництві, тобто рухоме майно, а не об'єкт нерухомості, нехай і незавершений будівництвом. За інших обставин задовольнити вимоги інвесторів про повернення вкладених коштів можна було б шляхом продажу майна забудовника, особливо якщо це рухоме майно. Проте в даному випадку таке рухоме майно у вигляді матеріалів і обладнання  є лише на папері; практично ж воно все використано у будівництві і продати його окремо не можна. А якщо будівництво визнане незаконним, «недобудову» як цілісний об'єкт теж ніхто не купить, бо використовувати її можна лише для завершення будівництва, яке,  як відомо, визнано незаконним».

Суд із забудовником: крок за кроком

На думку Олександра Ручка, старшого юриста МЮК «Александров і партнери», починати процес повернення проінвестованих в проблемний об'єкт грошей потрібно зі збору всіх доступних документів, пов'язаних з незаконним будівництвом: договір інвестування, платіжки про перерахування коштів, документи про забудовника, підрядника, землю, рішення про визнання будівництва незаконним тощо.

«Після того як документи зібрані, найкраще звернутися до фахівця-правника, але якщо такої можливості немає, то самостійно написати і передати забудовнику, з доказами про вручення (цінний лист або штамп на вашому екземплярі), заяву про те, що він порушив своє зобов'язання – передати квартиру, при цьому гарантував, що будівництво законне, тому ви хочете повернути свої гроші. Вкажіть спосіб отримання грошей і дату, до якої ви очікуєте їх отримання», – рекомендує юрист.

За його словами у 99-ти випадків зі ста ніхто грошей не поверне, але, можливо, дадуть відповідь на заяву і можна буде зрозуміти позицію забудовника щодо цієї проблеми. «Після того, як отримано відмову про повернення грошей потрібно починати готувати позовну заяву до суду. На цьому етапі важливо зрозуміти, чи потрібно вам об'єднуватися з іншими ошуканими інвесторами. З одного боку, є свої плюси, але є й недоліки, наприклад, через це справа може затягнутися у часі або банально на всіх не вистачить майна боржника для компенсації збитків», – каже експерт.

Далі іде судова процедура розгляду позову про відшкодування збитків. Суду обов'язково потрібно надати такі документи: договір із забудовником, банківські виписки про перерахування йому грошей та рішення про визнання будівництва незаконним (якщо його у позивача немає, можна просити суд витребувати цей документ), заява забудовнику про повернення грошей, доказ його вручення, відповідь на неї (якщо така є). Після суду йде процедура примусового виконання судового рішення, в рамках якої майно забудовника-боржника має бути продане і за його рахунок компенсовані ваші збитки. Але на практиці часто виявляється, що нічого продавати і за рахунок чого компенсовувати...

«Якщо ви щиро переконані в тому, що ваш забудовник банальний шахрай і ніколи навіть не збирався передавати вам квартиру, то маєте повне право звернутися з відповідною заявою до правоохоронних органів для притягнення винних до кримінальної відповідальності. Якщо справі дадуть хід, то в її рамках ви можете заявити так званий цивільний позов, і допомагати відшкодовувати збитки вам мають правоохоронці. Так було у випадку з усім відомим «Еліта-центр», – говорить Олександр Ручко.

Гроші чи квартира?

У інвесторів, які вклали гроші в проблемний об'єкт, часто стоїть дилема – вимагати повернути гроші чи змусити забудовника добудувати будинок. Що ж краще?

«Дізнатися, через що будинок відмовляються приймати в експлуатацію і якщо цю причину вкладники або забудовник в змозі вирішити, то в такому випадку варто це робити. Наприклад, буває таке, що будівлю не можуть ввести в експлуатацію через порушенням в технології будівництва, які можливо виправити, здійснивши додаткові будівельні роботи. Якщо ж закінчення будівництва та введення будинку в експлуатацію неможливі, чи необхідні процедури складні та ризиковані, а грошові витрати для введення в експлуатацію надто великі, то починайте працювати над поверненням своїх грошей через стягнення заподіяної шкоди з забудовника», – рекомендує Олександр Ручко.

При цьому фахівці рекомендують для того, щоб не втратити час, здійснювати боротьбу за введення в експлуатацію та повернення вкладених грошей одночасно, регулюючи їхню залежно від досягнутих результатів. Практика свідчить, що повернути гроші від недобросовісного забудовника досить складно, тому, переважно, коли є шанс на отримання нерухомості, краще обрати саме цей варіант.

Карати не можна помилувати

В Україні вже кілька років діє будівельна амністія. Згідно з тимчасовим порядком введення самобудів в експлуатацію, легалізували тисячі приватних будинків. Юристи вважають, що введення такої амністії і для багатоквартирних будинків вирішило б низку конфліктних ситуацій між забудовниками та приватними інвесторами.

«Враховуючи масштаб проблеми з незаконними будівництвами і кількістю ошуканих вкладників, є сенс розробити юридичний механізм, який би дозволяв людям отримувати свої квартири в будинках, які побудовані з, умовно кажучи, допустимими порушеннями», – вважає Ручко.

При цьому експерт додає, що не можуть підлягати будівельній амністії будинки, які побудовані з грубими порушеннями будівельних норм, тому що ніхто в здоровому глузді не буде брати на себе відповідальність і вводити в експлуатацію будинок, який може завалитися у будь-який момент. Тому «амністовувати» всі будівництва підряд ніхто ніколи не буде.

Щодо примусового знесення незаконних будівництв, то, за словами юристів, у законодавстві така процедура передбачена – якщо неможливо усунути порушення законодавства, при цьому компенсувати вартість знесення має винна особа. Жодних винятків з цього правила безпосередньо не передбачено, у тому числі і у випадку інвестування в будівництво грошей великою кількістю людей.

«Проте наявність суспільного резонансу і порушення інтересів інвесторів можуть змусити владу шукати компроміс, наприклад, якщо будинок побудували без права користуватися землею, то міська рада може вирішити питання з передачею земельної ділянки в оренду. Тому людям, які вклали свої гроші в незаконне будівництво, потрібно шукати ефективне юридичне рішення наявної проблеми», – вважає Олександр Ручко.

Винні всі

У появі незаконних об'єктів, на думку фахівців ринку, винні,в першу чергу, забудовники, які розпочинають будівництво об'єктів без дозвільної чи іншої документації чи порушують будівельне законодавство, внаслідок чого будівництво стає незаконним.

«Не в меншій мірі винні й державні органи, які мають контролювати, щоб таких будівництв не було, але через халатність чи корупцію не бачать проблемних будівництв або створюють проблеми законним об'єктам. Тому винних потрібно встановлювати щоразу індивідуально, при цьому встановлення вини конкретної юридичної чи фізичної особи дуже важливе для подальшої компенсації завданих інвестору збитків».Причиною появи проблемних новобудов є і недосконале законодавство.

За словами Катерини Дяк, юриста юридичної фірми LeoPartners, згідно зі ст. 15 Закону «Про інвестиційну діяльність» тільки інвестиційні об'єкти, які фінансуються повністю або частково з держбюджету, мають проходити державну експертизу, але про приватні підприємства ні слова в Законі, окрім гарантій.

«Відповідно до Закону, необхідно створювати фонд для легального залучення інвестицій, чого немає на практиці, найчастіше укладають договори і працюють за схемами, які не передбачені законодавством, що підвищує ризик втрати майна у майбутньому», – каже вона.

«Це також і питання встановлення єдиних правил гри щодо залучення забудовниками коштів інвесторів у будівництво. Навіть якщо не розглядати недобросовісних забудовників, нині законодавчо дозволено залучати кошти ще до отримання будь-яких дозволів та погоджень, коли ризики найвищі. У третю, але не останню, чергу це також питання підвищення свідомості і грамотності самих інвесторів, які, щоб уникнути ризиків, могли б більш вибірково і продумано підходити до вибору забудовника та вкладенню коштів», – вважає Олександр Бородкін.

https://blagovist.ua/uk/articles/2510

 

Теги та ключові фрази

Більше статей за тегами
  • проблемні новобудови
  • порушення інтересів
  • інвестиційні об'єкти
  • ризик втрати майна


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку




Інші статті
17.07.2019р.

Продажа Дома за Городом: Полный Гайд Плюс Цены (2019)

Для того, чтобы грамотно продать загородный дом, следует: узнать цену, определится стоит ли привлекать риелтора, показать дом, подготовить документы

27.02.2019р.

Особенности интерьера частного дома

Дом – место, куда хочется возвращаться, чтобы восполнить силы и зарядиться энергией. Он ассоциируется у нас с чувством защищённости и гармонии. И ничто не влияет на ощущения так сильно, как дизайн интерьера, отражающий предпочтения хозяев жилища.

13.12.2018р.

SAN FRANCISCO Creative House — новый жилой комплекс в Святошинском районе Киева

SAN FRANCISCO — жилой комплекс, который строится в прогрессивном районе с развитой инфраструктурой. Расположен вдоль одной из главных транспортных артерий столицы — проспекта Победы. Доехать до Крещатика можно в течение 15 минут. Жилой комплекс привлекает инвесторов уникальной архитектурой, качеством концепции, продуманными планировками, инновационными технологиями и благоустроенной придомовой территорией.

При використанні матеріалів посилання на www.budexpert.ua (для інтернет ресурсів з гіперпосиланням) обов'язкове.