Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію



Партнери
Опитування
Опитування

Чи корисний для Вас портал БудЕксперт?

Програма БудЕксперт
Програма БудЕксперт
БудЕксперт від 23.11.2013
Кредит на придбання нерухомості на вторинному ринку, металопластикові вікна та вхідні броньовані двері
БудЕксперт від 09.11.2013
Купівля житла у Львові, кредит на енергозбереження, тепла плівкова підлога
БудЕксперт від 26.10.2013
Програма іпотечного кредитування житла, сонячні колектори
БудЕксперт від 12.10.2013
Кредит під заставу майна, утеплення житла екологічно чистою фітоплитою з очерету
БудЕксперт від 28.09.2013
Обмеження готівкових розрахунків, теплоізоляція даху мінеральною ватою
БудЕксперт від 21.09.2013
Тепле житло на ринку нерухомості, конденсаційний газовий та твердопаливний котли
Дах - Покрівельні матеріали
Укладання металочерепиці, утеплення
Дах - дерев'яна конструкція
Обробка деревини, покрівельний пиріг
Цегла як будівельний матеріал
Виробництво, технічні характеристики
Ринок камінів
Паливо для камінів, обслуговування, дизайн
Металопластикові вікна
Виробництво, вибір, експлуатація
Бруківка
Виробництво, укладання, дизайн
Сонячні колектори
Принцип дії, монтаж, обслуговування
Як встановити басейн власноруч і лише за годину?
Встановлення та догляд
Двері – візитна картка помешкання
Встановлення та догляд
Утеплення будинку пінопластом
Експлуатація та догляд
Утеплення будівель
Утеплювальні матеріали, технології, види утеплювачів
Каналізація приватного будинку
Опис, вимоги, монтаж
Автоматичні гаражні ворота
Типи, конструкція, автоматика воріт
Електроінструменти
Дрилі, лобзики, болгарки, перфоратори, шуруповерти
Кахельна плитка
Перевірка якості, укладка, догляд
Розумний будинок
Проектування системи, управління, безпека
Фільтри для води
Види фільтрації, різновиди, виробники та ціна
Водовідведення та зберігання води
Труби, баки для води
Мансардні вікна
Конструкція, аксесуари, користування
Натяжні стелі
Види, монтаж, оздоблення, вартість та догляд
Вибір душової кабіни
Тип кабін, встановлення, догляд
Вибір каміна
Топки, облицювання, аксесуари, обслуговування
Останні новини
Останні новини
Україна торік експортувала понад 1 мільйон тонн цементу
31.05.2024р.

За 2023 рік з України було експортовано понад 1,2 млн...

Скільки коштує квадратний метр відбудови
31.05.2024р.

Фахівці Dozorro проаналізували закупівлі будівництв...

Німецько-українська співпраця у будівельній галузі для відновлення України
25.04.2024р.

Дев’ять німецьких компаній візьмуть участь в...

Україна планує використовувати для відбудови відходи від руйнувань
02.02.2024р.

Згідно з даними органів місцевого самоврядування, на...

SoftServe розроблятиме для NASA технології будівництва на Місяці
02.02.2024р.

SoftServe від січня 2024 року розроблятиме технології...

3189
16.06.2016р. |
Як доглядати за паркетом і паркетною дошкою

Регулярно доглядати за поверхнею паркету нескладно. Достатньо періодично прибирати пил і бруд, які накопичуються на поверхні, та здійснювати вологе прибирання.

Періодичний догляд за дерев'яною підлогою дасть змогу зберегти властивості матеріалу на довгі роки. Для цього необхідно знати, як позбутися глибоких подряпин, щілин, плям та інших недоліків, які утворюються на поверхні під час експлуатації.

Для захисту і зміцнення паркету найчастіше використовують лаки, оливи та просочувальні розчини. Для оновлення її шліфують, ґрунтують та покривають новим захисним шаром.

Паркетний лак – надійний захист

Традиційними вважають лаки на синтетичних розчинниках, основним недоліком яких є різкий запах при нанесенні. Але нині на будівельному ринку багато альтернативних покриттів, серед яких поширені лаки на водяній основі з двома вяжучими компонентами: поліуретаном або акрилатом. Лак обирають з огляду на стан та зовнішній вигляд паркету чи паркетної дошки.

Більшість порід деревини добре «сприймають» лаки на синтетичних та водяних розчинниках, проте деякі види дуба і бука «допускають» використання лише лаків на синтетичних розчинниках.
Лаки на основі поліуретану мають хорошу зносостійкість, але покриту ними поверхню можна пошкодити побутовими хімічними засобами догляду за підлогою, спиртом, чи, навіть, водою. Лаки на основі акрилових смол швидко висихають, мають меншу стійкість до стирання, але міцні й тверді. Двокомпонентні лаки, до складу яких входять поліуретан й акрилат, мають усі переваги однокомпонентних на водяній основі. Вони швидко висихають, формують зносостійку плівку, яку зручно і просто шліфувати.
Лише поліуретанові лаки на основі жирних кислот мають виняткову зносостійкість і не зазнають пошкоджень від побутової хімії.

Лак має такі  недоліки: нерівномірно розподіляється поверхнею підлоги, різкий запах, із часом може стиратися.

Наносимо лак крок за кроком

Перед нанесенням лаку паркетну підлогу необхідно підготувати. Поверхня має бути сухою, чистою, знежиреною, без слідів старого покриття. Очищену поверхню обробляють спеціальним декоративним відновлювальним розчином, який після нанесення утворює тонкий захисний шар, завдяки якому зношена або потьмяніла деревина виглядає як нова. Водночас, такі засоби посилюють водовідштовхувальні та протиковзкі властивості паркетної дошки, отже, на це варто звернути увагу. Фахівці радять обробляти паркет у такий спосіб кожні 2–3 місяці.

Старий лак знімають стрічковою шліфувальною машиною. Поверхню ретельно очищують дрібним шліфувальним папером власноруч або за допомогою дискової машини. Шви між дощатими елементами зашпаровують, поверхню підлоги ґрунтують. Ґрунтувальний лак, який наносять одним шаром, не тріскає та утворює паропроникну плівку, завдяки якій  деревина «дихає».
Після висихання ґрунту наносять два-три шари лаку. Перед нанесенням останнього шару поверхню знов шліфують для видалення дрібних бульбашок і нерівностей.

Лакована дерев'яна підлога не потребує особливого догляду. Але все залежить від того, де саме нею користуються. Якщо це приміщення з високою прохідністю (офіс, заклад, підприємство),  то паркет зітреться швидко, потребуватиме постійного догляду і періодичного оновлення. Якщо ж це квартира або приватний будинок – строк експлуатації та зносостійкість дерев’яного паркетного покриття суттєво подовжиться.

 

Просочуємо оливою

Просочувальні оливні розчини для паркету виготовляють із натуральних компонентів на основі смол оливи.
Оливою просочують залежно від виду деревини, після ретельного очищення від старого покриття та підготовки поверхні підлоги.

Оскільки деревина має властивість поступово розширюватися, її пори збільшуються і щілини між паркетними дошками знову потребують заповнення оливою. Тому регулярне просочення не лише захищатиме поверхню від пошкодження та впливу навколишнього середовища, а й надасть підлоговому покриттю естетичного вигляду завдяки тому, що в пори не потраплятиме бруд.

Нині у продажу наявні спеціальні тонувальні суміші для дерев’яних поверхонь, за допомогою яких можна змінити відтінок кольору підлоги. Звичайно, колір не буде надто яскравим, але тонувальна олива, перш за все, підкреслить та надійно захистить фактуру та природний малюнок деревини.

Натуральністю на всі 100% вирізняються просочувальні засоби преміум-класу, які, можливо, не є дешевими. Проте й олива економ-класу містить незначну кількість штучних домішок, тому добре виконує свої функції.

Важливо знати, що при використанні недорогих олив на поверхні підлоги може утворитися тонка захисна плівка, яка поступово стиратиметься і потребуватиме оновлення.

Олива добре просочується в дерев’яну підлогу, додаючи поверхні вологостійкості та міцності.

Шліфуємо поверхню підлоги

Шліфування поверхні – невід’ємна частина заходів догляду за паркетом чи паркетною дошкою. Перш ніж розпочинати шліфування, слід визначитися з необхідним устаткуванням.

Найчастіше використовують плоскошліфувальні та кутові машини. Машини кутового типу використовують для шліфування підлоги у важкодоступних місцях (біля батарей, плінтусів, у кутах, на сходах тощо). Плоскошліфувальні машини призначені для обробки паркету по всій доступній площі приміщення Також для шліфування використовують ручну циклю або шліфувальну колодку. Цей інструмент стане в нагоді після демонтажу плінтусів

Корисні поради:

1. Запобігши потраплянню вуличного бруду та пилу всередину помешкання, ви  вже на 50% зекономите на догляді за паркетом та уникнете додаткових витрат, оскільки пісок і грубий пил, дряпають поверхню та руйнують захисний шар.

2. У приміщенні, де ймовірне часте проливання води, паркет краще покрити додатковим шаром лаку.

3. Не зайвим буде наклеїти на ніжки меблів фетрові підкладки або інші захисні матеріали, а в найпрохідніших місцях на паркет краще застелити килим. Якщо паркетна дошка просочена оливою, варто стежити, щоб металеві ніжки меблів не пошкоджували її.

4. У продажу наявні спеціальні засоби догляду, наприклад, вологостійкі захисні просочення для стиків між паркетними дошками, хімічні очищувачі для видалення забруднень. Їх  застосовують рідко, проте важливо знати, що такі засоби є і призначені для догляду за будь-яким типом дерев’яного підлогового покриття.

5. На першому етапі оновлення дерев’яної підлоги використовують шліфувальний папір зернистістю 40, а згодом – 60–100. В останню чергу використовують абразивну сітку

(шліфувальний папір зернистістю 120). Якщо необхідно оновити шар лаку, підлогу шліфують папером зернистістю 60, 80 або 120.

Коментар фахівця

Петро РОМАНЧЕНКО, фахівець центру «Паркет Юг»:

 – Головний ворог деревини – волога. Більшість дерев'яних поверхонь схильна до гниття й руйнування при постійному зволоженні. Саме через це дерев'яні покриття для підлоги, зокрема, паркет чи паркетна дошка, надходять у продаж уже після попередньої обробки антисептиками й антипіренами. Деревина, просочена такими розчинами, не приваблює комах та набуває вогнестійких властивостей.
Щодо лаків для дерев’яної підлоги, то на ринку представлена величезна кількість різновидів та виробників. При нанесенні лаку на основі розчинника слід бути особливо обережним та надягти захисний одяг, простеживши за тим, аби приміщення добре провітрювалося. Для досягнення бажаного захисного ефекту може знадобитися нанесення лаку кількома шарами. Найбільш екологічним та безпечним вважають лак на водяній основі.
Ще один із традиційних матеріалів для обробки паркету з твердих порід деревини – олива. Для її виготовлення найчастіше використовують тунгову або тикову олію.
Головне у догляді за дерев’яною підлогою – регулярно очищати поверхню, аби бруд не потрапляв крізь захисний шар і не в'їдався; протирати  паркет вологою тканиною, додаючи у воду м'які очищувальні засоби на мильній основі, які не обов’язково змивати.

Намагайтеся не ходити по паркету у взутті з жорсткою підошвою та на підборах – від цього можуть залишитися вм'ятини і подряпини. 

Колір, який забарвить і захистить

Дерев’яна підлога гарна сама по собі, тому, чи варто її просочувати або забарвлювати? Відповідь майже завжди позитивна: це необхідно, щоб деревина не старіла і не руйнувалася під впливом навколишнього середовища, надмірного зволоження тощо.

Зовнішній вигляд паркетної підлоги можна поліпшити за допомогою просочень, бейців, лазурей, лаків і фарб, які виконують не лише декоративну, а й захисну функцію.

Просочення і бейци
Спеціальні просочувальні засоби для паркету проникають у глиб її структури і мають антисептичні властивості. Деякі з них надають комплексний захист, який зберігає свою дію протягом кількох років, після чого поверхню необхідно обробляти повторно.

Бейц (морилка) – лакофарбовий матеріал, який забарвлює деревину зі збереженням її структури. Бейци використовують для захисту або фарбування деревини, тобто для вирівнювання її природного кольору та відтінку, або для надання їй темнішого забарвлення. Іноді бейци наносять на дешеві породи деревини задля імітації цінних порід.

Бейци можуть бути водяними і неводяними. Водяні мають широку колірну гаму і призначені для тонування поверхонь із будь-яких порід деревини всередині приміщення, тому найкраще підходять для паркету чи паркетної дошки. Зазвичай їх наносять пензлем, кількома шарами, роблячи при цьому передбачені інструкцією перерви. Підлогове покриття, оброблене просочувальним засобом, згодом покривають лаком або воском.
Більшість просочень, представлених на будівельному ринку України, належать до одного з трьох типів:
- водорозчинні на основі акрилових смол (ними покривають неоздоблену деревину всередині приміщення; висихають протягом години);
- на основі алкідних смол (як розчинник можна використовувати уайт-спірит або технічний спирт; висихають протягом доби; мають різкий запах, але після висихання безпечні);
- олійні (виготовлені на основі лляної олії та призначені для захисту деревини, що знаходиться під атмосферним впливом).

Бейц – засіб, який забарвлює деревину, зберігаючи її неповторний природний малюнок.

 

Фарба – міцний захист

Фарба на поверхні утворює захисну кольорову оболонку. На відміну від просочень, бейців і лаків, вона повністю приховує природний колір деревини і властивий їй волоконний малюнок, але текстура залишається незмінною.
Усі фарби, призначенні для нанесення на дерев’яні поверхні, поділяють на водо- та органічно розчинні. При нанесенні фарби першого типу не виділяється шкідливих речовин, тому їх використовують для внутрішніх робіт. Водорозчинні фарби утворюють на поверхні менш стійку плівку.
Перед фарбуванням деревина потребує ґрунтування, яке знизить її поглинальну здатність і покращить адгезію з фарбою.
У продажу є матові, напівматові та глянцеві фарби. Останні найменше забруднюються, а деякі з них паропроникні, що додає їм особливих властивостей.
Фарби для деревини, залежно від основи, поділяють на:
- акрилові водорозчинні (потребують попереднього ґрунтування основи; швидко сохнуть; не мають різкого запаху);
- олійні на органічному розчиннику (краще, порівняно з акриловими водорозчинними, захищають від вологи; висихають протягом двох діб);
- алкідно-олійні на органічному розчиннику (альтернатива олійним; період висихання – менше доби);
- алкідні (утворюють міцну плівку, стійку до стирання; висихають протягом доби).

Рис. 8. Фарбування паркетної підлоги вважають не найкращим способом догляду, адже фарба утворює непрозору суцільну плівку, яка повністю приховує структуру деревини

Секрети правильного просочування
Суттєве значення для якісного просочування паркету захисними розчинами і фарбами має підготовка основи. Запобігти недолікам допоможуть такі рекомендації:
- дерев'яну паркетну підлогу перед просочуванням варто відшліфувати вздовж волокон;
- щілини й глибокі вм'ятини заповнити спеціальною шпаклівкою;
- просочення і лазурі перед нанесенням ретельно розмішати;
- колір, зазначений на упаковці, слід вважати як орієнтовний, адже на різних породах деревини він виглядатиме неоднаково. Відтінок може змінюватися навіть при незначній вологості основи;
- просочення наносять при температурі не нижче +8°С;
- для отримання рівномірного кольору поверхню спершу покривають безбарвним просочувальним розчином;
- просочення наносять уздовж волокон деревини;
- кожен наступний шар наносять після висихання попереднього;

- для нанесення просочувального засобу, лазурі чи фарби використовують пензель, проте для оздоблення великої рівної поверхні доцільно користуватися валиком.

Що пропонує ринок?

Просочення для паркету можуть імітувати колір майже будь-якої породи деревини. В продажу є засоби, які мають звичні для декоративних фарб кольори. Деякі фірми пропонують розроблені системи декорування та можливість придбати комплект фарб, розрахований для нанесення на різні матеріали.

Фарби базового кольору, а також деякі просочувальні засоби, можна забарвлювати в будь-який колір за допомогою будівельного міксера.

Послуга з комп’ютерного підбору кольору фарби і її змішування теоретично додані до загальної вартості.

Для заповнення тріщин і порожнин у старому паркеті є спеціальні замазки. До їх складу, разом зі спеціальним зв’язувальним компонентом, додають до 85% натурального дерев’яного пилу. В продажу наявні замазки найпоширеніших відтінків деревини, які після нанесення можна з легкістю пофарбувати знову.  

Не поспішайте купувати для нанесення на паркет перші-ліпші засоби. Якщо зробити правильний вибір, то підлога отримає максимальний захист, а її зовнішній вигляд довго тішитиме око. Кожна деревина потребує індивідуального підходу, отже факторів, які впливають на вибір лакофарбової продукції, чимало. Перш за все, це умови експлуатації, порода деревини, механічні навантаження тощо. При цьому на ринку можна знайти будь-які засоби. Головне – знати, що й для чого.

Олександр ФІНЬКО

 

Теги та ключові фрази

Більше статей за тегами
  • паркет21
  • паркетна дошка9
  • паркетний лак
  • поліуретанові лаки
  • паропроникна плівка
  • плоскошліфувальні машини
  • алкідна смола


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку




Інші статті
06.05.2020р.

ЦВІЛЬ У ПОМЕШКАННІ – РЕАЛЬНІ ЗАГРОЗИ

Останніми роками широких масштабів набула проблема ураження покрівельних, стінових і підлогових конструкцій, укладених за багатошаровою технологією із застосуванням комплексу паро-, гідро- і теплоізоляційних матеріалів.

11.08.2017р.

Міфи зовнішнього утеплення панельних будинків

Утеплення окремих квартир з боку фасаду багатоповерхових житлових будинків, крім недовгострокового позитивного ефекту для мешканців цієї квартири, має низку істотних недоліків, що не дають можливості рекомендувати такий тип утеплення для масового застосування.

01.07.2016р.

Де потрібна теплоізоляція?

Після введення нових будівельних норм, що посилили вимоги до теплозахисту, правильне використання якісної теплоізоляції стало насущною необхідністю. Сьогодні у будівництві використовують сучасні матеріали і технології, що дають змогу зберегти тепло ефективніше. Це, наприклад, складні тришарові конструкції із залізобетонних панелей, блоків легкого бетону, цегли з обов'язковим середнім шаром із теплоізоляції, а також багатошарові системи фасадного утеплення – вентильовані фасади і системи "мокрого" типу.

При використанні матеріалів посилання на www.budexpert.ua (для інтернет ресурсів з гіперпосиланням) обов'язкове.