БудЕксперт від 23.11.2013 Кредит на придбання нерухомості на вторинному ринку, металопластикові вікна та вхідні броньовані двері |
БудЕксперт від 09.11.2013 Купівля житла у Львові, кредит на енергозбереження, тепла плівкова підлога |
БудЕксперт від 26.10.2013 Програма іпотечного кредитування житла, сонячні колектори |
БудЕксперт від 12.10.2013 Кредит під заставу майна, утеплення житла екологічно чистою фітоплитою з очерету |
БудЕксперт від 28.09.2013 Обмеження готівкових розрахунків, теплоізоляція даху мінеральною ватою |
БудЕксперт від 21.09.2013 Тепле житло на ринку нерухомості, конденсаційний газовий та твердопаливний котли |
Дах - Покрівельні матеріали Укладання металочерепиці, утеплення |
Дах - дерев'яна конструкція Обробка деревини, покрівельний пиріг |
Цегла як будівельний матеріал Виробництво, технічні характеристики |
Ринок камінів Паливо для камінів, обслуговування, дизайн |
Металопластикові вікна Виробництво, вибір, експлуатація |
Бруківка Виробництво, укладання, дизайн |
Сонячні колектори Принцип дії, монтаж, обслуговування |
Як встановити басейн власноруч і лише за годину? Встановлення та догляд |
Двері – візитна картка помешкання Встановлення та догляд |
Утеплення будинку пінопластом Експлуатація та догляд |
Утеплення будівель Утеплювальні матеріали, технології, види утеплювачів |
Каналізація приватного будинку Опис, вимоги, монтаж |
Автоматичні гаражні ворота Типи, конструкція, автоматика воріт |
Електроінструменти Дрилі, лобзики, болгарки, перфоратори, шуруповерти |
Кахельна плитка Перевірка якості, укладка, догляд |
Розумний будинок Проектування системи, управління, безпека |
Фільтри для води Види фільтрації, різновиди, виробники та ціна |
Водовідведення та зберігання води Труби, баки для води |
Мансардні вікна Конструкція, аксесуари, користування |
Натяжні стелі Види, монтаж, оздоблення, вартість та догляд |
Вибір душової кабіни Тип кабін, встановлення, догляд |
Вибір каміна Топки, облицювання, аксесуари, обслуговування |
Чи корисний для Вас портал БудЕксперт?
Незважаючи на те, що інвестування в сонячну енергетику за минулий рік скоротилося майже на 20%, обсяг ринку фактично збільшився на цілих 20%. Майкл Лібрайх (Michael Liebreich), засновник і голова Bloomberg New Energy Finance, сказав: «Остаточні цифри насправді не показові, адже скорочення інвестицій в чисту енергетику викликане зниженням цін на сонячні установки, потужність яких у світі зросла на 20%, що становить новий рекорд ».
Зниження вартості на сонячні модулі зіграло свою роль
Згідно останнім цифрам від NPD Solarbuzz, потужність великомасштабних фотоелектричних установок в 2013 році перевищила 26 ГВт, а щорічне зростання світового попиту на фотогальваніка зріс до 36 ГВт. При цьому ринок великомасштабних сонячних установок складався з дахових проектів, більше 100 кВт і наземних фотоелектричних проектів.
Примітним є те, що Китай, навіть скоротивши інвестування чистої енергетики в 2013 році, інвестував понад $ 61300000000 в АЕ. При цьому саме Китаю належить приблизно третина доданої протягом 2013 сонячної потужності. 60% від усіх великомасштабних проектів, які реалізують Китай, США і Японія. У 2010 році цей показник становив менше 10%. За 2013 в Японії в розвиток сонячної енергетики вклали $ 35400000000, що виявилося на 55% більше відповідних показників 2012 року. Цей інвестиційний ріст відбувся переважно за рахунок розвитку дрібномасштабних сонячних установок. У США інвестиції в чисту енергетику скоротилися на 8,4% до 48,4 млрд. дол. США. Водночас, згідно з останнім звітом NPD Solarbuzz «North America PV Markets Quarterly», нові сонячні установки в США досягли рекордних 4,2 ГВт в 2013 році, зробивши американський сонячний ринок, що виріс на 15% в порівнянні з 2012 роком, лідером за межами Азіатсько-Тихоокеанського регіону.
«Кожен останній квартал в США завершується новим квартальним рекордом з установки сонячних фотоелектричних потужностей, - зазначає Майкл Баркер (Michael Barker), старший аналітик в NPD Solarbuzz. - Сонячне фотоелектричне виробництво в США в середньому характеризується більш 1 ГВт сонячних установок щоквартально ».
Протягом 2013 року на американському ринку домінували великомасштабні проекти, які складають більше 80% знову сонячних потужностей. Наземний сегмент сонячних станцій, який включає основну частину встановлених сонячних фотоелектричних потужностей, досяг майже 3 ГВт в 2013 році, з яких 1 ГВт в четвертому кварталі, а встановлені потужності великих сонячних систем на дахах перевищили 500 МВт. Сегмент компактних сонячних установок, що складається зі станцій на житлових і малих нежитлових дахах, виріс за 2013 на 10% і склав 700 МВт. Житловий сегмент становить більше трьох чвертей попиту на компактні установки.
Сонячна енергетика залишається лідером серед поновлюваних джерел енергії
У 2013 році на сонячну енергетику було витрачено $ 114,7 млрд. Витрати на вітрову енергетику склали $ 80,3 млрд. Зберігання енергії і розумна мережа залучили $ 34,6 млрд, біомаса і сектор видобутку енергії з відходів отримали $ 8 млрд інвестицій, що на 32% менше в порівнянні з 2012 роком. Частку сонячної енергії збільшили також країни Латинської Америки - Бразилія, Чилі, Мексика і Уругвай, інвестиції в чисту енергетику кожній з яких склали більше $ 1 млрд. У Бразилії інвестиції склали $ 3,4 млрд, велика частина яких була спрямована саме на сонячні системи. У Європі, Іспанії, Франції та Німеччини інвестування сонячної енергетики значно скоротилося, тільки Великобританія майже досягла показників попереднього року: в 2012 країна витратила $ 14,3 млрд, а в 2013 році - $ 13,1 млрд. При тому, що Великобританія не відрізняється високою сонячною активністю. Але навіть незважаючи на цей природний факт, ця країна розвиває сонячну енергетику, як один з найбільш екологічних і доступних способів отримання електроенергії, що особливо важливо для віддалених регіонів та домоволодінь.
Зниження інвестицій в сонячну енергетику в Європі, багато в чому, пов'язано із занепокоєнням інвесторів з приводу можливої зміни державної політики європейських країн у галузі відновлюваної енергетики. Уряди багатьох європейських країн проводять політику зниження витрат, а також штучно скорочують розвиток ринку в тих регіонах, де частка ВДЕ вже досить висока (більше 20%) для оптимізації структури енергобалансу. Крім того, під тиском великих енергокомпаній починають розглядатися питання про скасування так званого «вуглецевого податку» на викиди в атмосферу вуглекислого газу. Що може спричинити за собою згортання або скорочення екологічних програм в т. ч. й у сфері ВДЕ, яка, як відомо, сприяють позитивним змінам для навколишнього середовища. Незважаючи на зниження інвестицій в сонячну енергетику торік, мета перед Євросоюзом залишається все тією ж - збільшення до 2020 року частки поновлюваних джерел в кінцевому споживанні енергії до 20%, і планується збільшення їх частки до 27% до 2030 року. Причому деякі країни ставлять перед собою набагато більш високі цілі - до 49%.
Індія і Великобританія приєдналися до Німеччини, Китаю, США та Японії як країни, що збільшили свої сонячні потужності, розвиваючи великомасштабні проекти в 2013 році.
NPD Solarbuzz передбачає, що тенденція в напрямку розвитку великомасштабних фотоелектричних проектів продовжиться в 2014 році і додасть близько 75% нових сонячних потужностей цього сегмента.
Також відбувається і в Україні. Великомасштабні проекти є локомотивом галузі, а за ними йдуть і розвиваються інші напрямки - як невеликі комерційні установки (наприклад, фотовольтаїчні системи на дахах фермерських господарств, приватних готелів і т.п. для забезпечення своїх потреб), так і установки для приватних домоволодінь. Останні вже можуть продавати електроенергію за найвищим тарифом, вище, ніж у великомасштабних станцій.
Україна в тренді
Потужність встановлених сонячних електростанцій в Україні за минулий рік фактично подвоїлася і нині становить 747 МВт. Зростання за рік склав 375 МВт, причому більша частина потужностей (275 МВт) була введена в першій половині року, що пов'язано з введенням з 1 червня жорсткіших правил місцевої складової, у зв'язку, з чим багато девелоперів намагалися встигнути завершити свої проекти до цього терміну. При цьому з'являлися нові гравці в різних регіонах країни, тривало інвестування в галузь великими європейськими компаніями. Так, ЄБРР виділив 5,4 млн євро на будівництво сонячної електростанції в Одеській області (SunElectra, Ізраїль), 5,6 млн євро - у Вінницькій (Rengу Development). Всього ж за минулий рік на проекти з розвитку альтернативної енергетики та енергоефективності в Україні ЄБРР було виділено 54 млн євро. Також в 2013 році австрійський девелопер - компанія ActivSolar - привернула сотні мільйонів інвестицій, в основному кредитні кошти великих міжнародних банків, для реалізації проектів в Одеській області. Показовими для України також є успішно реалізовані проекти установки дахових систем на комерційних об'єктах: наприклад, мережа заправок WOG обладнала даху сонячними модулями для отримання електрики і продажу його за «зеленим» тарифом.
З цікавих проектів цього, 2014 року, варто виділити підписаний нещодавно меморандум про будівництво в Чорнобильській зоні відчуження італійської компаній Vipiemme Solar сонячної електростанції потужністю до 0,5 МВт. Є й інші проекти, загальна проектна потужність яких майже в два рази перевищує потужність вже встановлених сонячних електростанцій.
Україна відреагувала на тенденцію зниження вартості сонячних батарей зниженням «зеленого» тарифу для сонячних електростанцій. Так, для наземних електростанцій, які вводилися в експлуатацію після квітня 2013 року, коефіцієнт зеленого тарифу було знижено з 4,8-4,6 до 3,5-3,6, залежно від потужності, а для дахових і настінних станцій - з 4,4 до 3,7. Передбачено і подальше зниження тарифу в 2015, 2020 і 2025 роках на 10%, 20% і 30% відповідно. Таке зменшення «зеленого» тарифу відповідає як європейської, так і загальносвітової тенденції зниження вартості сонячних батарей. Видно, що з часом, і без того невеликий вплив сонячної енергетики на тарифи на електроенергію, буде зменшуватися. Після вступу в силу дозволу для приватних господарств продавати електроенергію, вироблювану сонячними батареями по зеленому тарифу, на ринку, крім великих девелоперів, очікуємо появу і невеликих, зокрема - фермерських господарств. Водночас, активного впровадження приватними господарствами об'єктів альтернативної енергетики поки не відбувається - пов'язано це, в першу чергу, з технічними проблемами підключення до мережі і невідпрацьованим механізмом при отриманні зеленого тарифу для цієї нової категорії енергогенеруючих установок (Відповідні додаткові нормативні акти розглядаються НКРЕ та іншими регуляторами). Враховуючи пільги, надані державою, природний потенціал, вже наявні і ще не реалізовані проекти, можна очікувати, що за відносними темпами введення потужностей Україна залишиться одним з лідерів з розвитку сонячної енергетики в регіоні.
Джерело:ibud.ua
Додати до закладок | Підписатись | Версія для друку |